Proces pasteryzacji to naturalny proces konserwacji produktów spożywczych.
Skąd pomysł i co to jest?
Pasteryzacja została wynaleziona przez L. Pasteura w 1862 roku. Proces ten niszczy lub hamuje wzrost drobnoustroi lub enzymów wywołujących niepożądane zmiany w produktach żywnościowych.
Na czym to polega?
Metoda pasteryzacji polega na ogrzewaniu produktu do temperatury powyżej 60ºC, jednak nie większej niż 100ºC w zamkniętym urządzeniu nazywanym pasteryzatorem.
Jak pasteryzować słoiki?
Proces jest możliwy do wykonania w warunkach domowych. Należy w czyste i wysuszone słoiki umieścić dany produkt. Następnie szczelnie zamknąć i włożyć do dużego garnka z wyłożoną ściereczką lub też specjalną dziurkowaną wkładką, by uniknąć popękania słoików podczas gotowania. Ścianki naczyń nie mogą się stykać! Aby tego uniknąć, można słoje owinąć osobno w małe ręczniki. Następnie do garnka należy nalać ciepłą wodę do wysokości ok. 2 cm poniżej zakrętek słoików. Całość przykryć i zagotować. Kiedy woda zacznie wrzeć powinno się zmniejszyć ogień i gotować słoiki przez ok. 10–30 minut. Kiedy wieczka słoików będą wypukłe pasteryzacja jest zakończona. Po tym czasie słoiki wyciągamy z wrzątku, obracamy do góry dnem i odstawiamy na kilkanaście godzin do wystudzenia. Po całkowitym wystudzeniu wieczka się wklęsną.