Owoce
Oba owoce są bardzo podobne – są to małe, czerwone kuleczki. Zarówno żurawina, jak i borówka brusznica wyróżniają się mocno kwaśnym smakiem. Jednak owoce żurawiny są znacznie większe od borówki brusznicy i nierównomiernie pokryte kolorem. Ich średnica – w wersji wielkoowocowej – to ok. 1 cm. Borówka brusznica ma zaś małe, drobniutkie owoce jednolicie czerwone.
Występowanie
Żurawina w naturalnym środowisku najczęściej rośnie na bagnach torfowych. Poza tym żurawina leży poziomo przy ziemi i nie ma pędów pionowych. Żurawina jest także uprawiana, zwłaszcza jej okazała odmiana, czyli żurawina wielkoowocowa. Mniejsze owoce ma żurawina błotna.
Borówka brusznica rośnie powszechnie w naszych lasach sosnowych i mieszanych, umiarkowanie suchych – dlatego można często znaleźć borówki podczas spacerów po lesie. Krzewiny są niewysokie – ok. 20-30 cm.
Zastosowanie w kuchni
To popularne składniki przetworów, dżemów czy nalewek.
W Polsce z borówki brusznicy, zwanej też borówką czerwoną i z żurawiny robi się galaretki i konfitury serwowane zwykle z dziczyzną czy czerwonym mięsem. Z kolei z pędów i listków borówek wykonuje się dekoracje wielkanocne.
Żurawina wykorzystywana w gastronomii to ta pochodząca z Ameryki, czyli żurawina wielkoowocowa, która powoli wypiera naszą rodzimą borówkę leśną. Najczęściej żurawina w postaci suszonej wykorzystywana jest jako słodka przekąska. Z powodzeniem można jej użyć do deserów, wzbogacić poranną porcję musli lub wykorzystać jako składnik sosów, dodatek do mięs. Dobrze smakują również ciasta z żurawiną.
Właściwości
Żurawina zawiera bardzo dużo witaminy C. Najważniejszym jej składnikiem są poliantocyjanidy, które są jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Zwalcza zapalenie pęcherza. Zawarte w niej substancje wyściełają ściany dróg moczowych, nie pozwalając bakteriom na ich zasiedlenie. Dzięki temu bakterie są szybko usuwane z organizmu. mniejsza ryzyko zawału. Picie jednej szklanki soku żurawinowego dziennie podnosi poziom dobrego cholesterolu. Zapobiega próchnicy. Działa tu ten sam mechanizm co w przypadku infekcji pęcherza. Chroni przed wrzodami żołądka. Zwalcza bakterie Helicobajucter pylori odpowiedzialne za większość przypadków tej choroby. Pokonuje wolne rodniki. Dzięki temu zmniejsza ryzyko wielu chorób, m.in. Alzheimera i Parkinsona, nowotworów, zaćmy, reumatyzmu.
Borówka brusznica (czerwona) to roślina, która ma liczne właściwości i lecznicze działanie. Do celów leczniczych stosuje się zarówno owoce borówki leśnej jak i liście. Owoce znajdują zastosowanie w regulowaniu pracy układu pokarmowego i wspomaganiu procesów trawiennych, natomiast liście leczą schorzenia układu moczowego. Liście borówki brusznicy zawierają kwas chinowy, w owocach znajdują się za to kwas jabłkowy i benzoesowy. Liście brusznicy są bogate we flawonoidy, glikozydy, antocyjaniny i sole mineralne. Owoce posiadają szczególnie dużo witaminy C, a także witaminy A i P. Borówka wykazuje lecznicze działanie ściągające i antyseptyczne. Liście borówki zrywa się jesienią lub wczesną wiosną i suszy. Owoce można przetwarzać oraz spożywać na surowo.