KROKUS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
SKLEP

❤️Jakość z tradycji, smaki z natury ❤️

Bez konserwantów, bez zagęstników, bez barwników, bez glutenu

Spróbuj naszych domowych przetworów ❤️

❤️Mamy najlepsze przetwory❤️

Świeże owoce czy przetwory?

Artykuły i przepisy
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Obecnie większość warzyw i owoców znajdziemy na półkach sklepowych przez cały rok. Więc po co robić przetwory?

 

Tradycyjne metody przetwarzania owoców i warzyw powstały, kiedy ludzie zaczęli mieć nadwyżki żywności, które można było przechować na trudniejsze czasy. Dobrze przygotowane zapasy ratowały przed głodem w zimie. Na przestrzeni wieków wypracowano wiele różnych metod przechowywania owoców i warzyw. Po połowie XIX w przetwarzanie owoców i warzyw zostało zrewolucjonizowane przez wynalezienie procesu pasteryzacji. Robienie zapasów na zimę stało się powszechne i do dziś jest bardzo popularne w wielu domach.

Przekonanie jest, że świeże owoce i warzywa są lepsze i zdrowsze od tych mrożonych czy zawekowanych w słoikach. Jednak czy ich jakość jest taka sama przez cały rok?

Zimą dostępne owoce czy warzywa są importowane. Ich smak często różni się od odmian polskich produktów, dodatkowo są one często niedojrzałe, ponieważ musiały przetrwać transport.  Nie dorastają na świeżym powietrzu. Zazwyczaj sadzi się je nie na ziemi, ale na wełnie mineralnej nasączonej wodą i sztucznymi nawozami.

A nowalijki? W okresie wczesnowiosennym również nie mają charakterystycznego smaku sezonowych rodzimych produktów. W praktyce oprócz zapewnienia nowalijkom odpowiednich warunków do rozwoju, wielu hodowców chce jeszcze bardziej przyspieszyć ich wzrost i sprzedać jak najwięcej warzyw. Aby to osiągnąć, do uprawy stosują nawozy sztuczne, które co prawda skracają czas wzrostu roślin, ale jednocześnie usuwają z nich wartości odżywcze. W dodatku zawarte w nawozach azotany są szkodliwe dla zdrowia.

Przetwory produkuje się w sezonie na dany owoc, czy warzywo. Dzięki temu uzyskujemy produkt ze świeżego, dojrzałego surowca najwyższej jakości minimalizując straty składników odżywczych.

Łatwość wykorzystania przetworów z warzyw, czy owoców jest dodatkowym plusem, kiedy brakuje nam czasu na przygotowanie posiłku. Przetwory mogą na przykład stanowić bazę pożywnego, pysznego koktajlu, który smakiem i aromatem nie będzie odbiegał od przygotowanego z surowców świeżych. Będą się również znakomicie nadawały do owocowej owsianki, musu, dań mięsnych czy domowej zupy.

Przetwory warzywne i owocowe stanowią doskonały substytut produktów świeżych w czasie zimowo-wiosennym. Korzystajmy z wartościowych przetworów z rodzimych warzyw i owoców, które charakteryzują się często wyższą wartością odżywczą niż dostępne w tym okresie świeże warzywa importowane.

Najlepsze tradycyjne przetwory KROKUS
Powidła śliwkowe bez dodatku cukru
Powidła śliwkowe bez dodatku cukru

14,19 zł

szt.
Buraczki tarte
Buraczki tarte

11,59 zł

szt.
Syrop cytrynowy
Syrop cytrynowy

11,59 zł

szt.
Przecier pomidorowy
Przecier pomidorowy

9,19 zł

szt.
Ketchup
Ketchup

8,79 zł

szt.
Syrop malinowy
Syrop malinowy

15,79 zł

szt.
Ogórki kiszone
Ogórki kiszone

15,59 zł

szt.
Sos pomidorowy z warzywami
Sos pomidorowy z warzywami

11,39 zł

szt.
Syrop wiśniowy
Syrop wiśniowy

13,79 zł

szt.
Syrop śliwkowy korzenny
Syrop śliwkowy korzenny

13,39 zł

szt.
Surówka obiadowa z kapusty kiszonej
Surówka obiadowa z kapusty kiszonej

10,79 zł

szt.
Syrop z leśnych jagód
Syrop z leśnych jagód

14,79 zł

szt.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl