KROKUS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
SKLEP

SIŁOWNIA & DIETA – dlaczego warto ćwiczyć siłowo?

Artykuły i przepisy
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Artykuł został przygotowany przez Instruktorkę i Trenerkę personalną Katarzynę Kachel @apricot_smile.

 

Nie od dziś wiadomo, że każdy sport łączy ludzi, zwłaszcza ten drużynowy. Czy sport może połączyć ludzi w kuchni? Oczywiście!

 

Jest to forma wysiłku fizycznego o charakterze beztlenowym. Może opierać się na ćwiczeniach na maszynach (służą do izolowanego ruchu np. suwnica), treningu z użyciem wolnych ciężarów (np. hantle, sztanga, kettle),  masy własnego ciała lub gum oporowych. Trening siłowy składa się z kilku / kilkunastu ćwiczeń w określonej liczbie powtórzeń oraz serii. Trening możemy modyfikować m.in. metodami treningowymi, ciężarem oraz długością odpoczynku między seriami, akcesoriami pomocniczymi.

 

Co daje nam trening siłowy?

 

W wynku stymulacji mięśni podczas treningu siłowego, dochodzi do HIPERTROFII czyli powiększenia mięśni bez zwiększania ich liczby. Zatem dzięki treningom siłowym zwiększymy poziom tkanki mięśniowej a tym samym zmniejszymy poziom tkanki tłuszczowej. Sylwetka staje się bardziej wysmuklona i wyrzeźbiona. Co więcej regularny wysiłek siłowy zwiększa wytrzymałość organizmu, siłę mięśniową, wzmacnia cały aparat ruchu (ścięgna, stawy) oraz zwiększa gęstość mineralną kości.

Ćwiczenia siłowe u osób starszych przeciwdziałają procesom utraty masy mięśniowej!

Ponad to trening siłowy obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zwiększa wrażliwość tkanki mięśniowej na działanie insuliny, co jest w szczególność ważne dla diebetyków i osób z insulinoopornością.

 

Jak zacząć trenować na siłowni?

Kilka rad które mogą okazać się pomocne nowym osobom:

- jeśli nie jesteś pewien czy wykupić karnet na siłowni i na jak długo – skorzystaj z darmowej wejściówki oraz pierwszego treningu wprowadzającego. Dowiesz się na nim jak poprawnie ćwiczyć i jakich używać maszyn.

- nie zapomnij o butelce wody oraz ręczniku. Dużo osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo chce się bardzo pić w trakcie lub po treningu i kupuje cokolwiek np wody kolorowe, soki.  Jednak nic taknie ugasi naszego pragnienia jak zwykła WODA! Ręcznik też się bardzo przydaje, nie tylko by wytrzeć z czoła pot ale by zachować higienę podczas ćwiczeń (korzystamy z ręcznika przy treningu na maszynach czy macie).

- siłownia to nie wybieg mody. Idziesz tam by ćwiczyć a nie pokazywać najnowsze legginsy  czy spodenki, dlatego wcale nie musisz kupować markowych ciuchów i butów by zacząć trenować na siłowni. Wystarczą Ci takie które są wygodne, nie ograniczają Twoich ruchów i w których czujesz się komfortowo.

- przy pierwszym kontakcie z siłownią nie potrzebujesz też specjalnej diety ani drogich suplementów czy witamin. Z czasem gdy spodoba Ci się trenowanie ciężarów i wyznaczysz sobie określone cele, możesz doradzić się trenera co poleca na start.

- wybierz siłownie lub klub fitness w którym czujesz się dobrze, ale niezależnie od miejsca wiedz że nie ma się co przejmować „spojrzeniami innych” czy „komentarzami”. Każdy kiedyś zaczynał i nie ma co się tego wstydzić. Z biegiem czasu spostrzeżesz że na siłowni nikt na Ciebie nie zwraca uwagi, bo skoncentrowany jest na wykonywaniu ćwiczeń.

Metody treningowe

 

  1. System OBWODOWY – 5-10 ćwiczeń wykonywanych jedno po drugim na każdą partię mięśniową. Bez odpoczynku między ćwiczeniami, po każdym obwodzie następuje przerwa. Wykonujemy 2-3 takie obwody.

 

  1. System STACYJNY – te same ćwiczenia ale wykonywane w kilku / kilkunastu powtórzeniach i kilku seriach. Po wykonaniu wszystkich serii przechodzimy do kolejnego ćwiczenia.

 

  1. System z podziałem na górną i dolną partię ciała – wykonujemy na 1 treningu ćwiczenia tylko na górną partię ciała a w kolejnym dniu treningowym ćwiczenia tylko na dolną partię ciała.

 

4.System SPLIT – kilka jednostek treningowych z podziałem na poszczególne partie mięśniowej

 

Przykład rozkładu treningów w tygodniu:

poniedziałek – 4-głowe uda i łydki

wtorek – barki, tricepsy, brzuch

środa – WOLNE

czwartek – plecy i 2-głowe uda

piątek – klatka piersiowa i bicepsy

sobota – WOLNE

niedziela – WOLNE

Jak wygląda pełen trening siłowy i jak uzyskać cel?

 

Przed ruszeniem na jakąkolwiek maszynę czy chwyceniem sztangi zaleca się rozgrzanie mięśni i stawów. Już kilku minutowa rozgrzewka poprawia pracę mięśni, przygotowuje je do pracy a tym samym zapobiega kontuzjom. Po wykonaniu planu treningowego i aktywacji mięśni, poświęćmy również chwilę na schłodzenie i rozciąganie.

 

Aby uzyskać upragniony CEL należy dbać o wprowadzenie różnorodnych metod treningowych, regularność treningu i odpowiednią ich częstotliwość.

 

Czy dieta jest ważna?

 

W spełnieniu założeń sylwetkowych i zdrowotnych ważne jest holistyczne podejście do tematu. Żywienie jest jednym z najważniejszych aspektów jakie wspomagają proces naszej przemiany, dlatego tak ważne jest to co przygotowujemy w kuchni.

 

Zbilansowany posiłek powienien się składać z odpowiedniej ilości:

 

BIAŁKA – np. pierś z kurczaka, szynka, filet z dorsza, jajka, twaróg,  ciecierzyca w puszce, odżywka białkowa.

WĘGLOWODANÓW – np. ryż, makaron, płatki owsiane, bułka z ziarnami, wafle kukurydziane, banan.

TŁUSZCZY – np. oliwa z oliwek, masło, nerkowce, kakao, awokado.

BŁONNIKA POKARMOWEGO – z warzyw które usprawniają perystaltykę jelit i działają odkwaszająco np. papryka czerwona, sałata lodowa,  pomidor, brokuł.

Przykładowy jadłospis diety sportowej ok.1850 kcal

 

CAŁOŚĆ 1859kcal /  Białka: 142,5g  Tłuszcze 57,4g  Węglowodany: 191,6g

 

  • Śniadanie 403kcal  /  B:29,1g  T: 9,4g W: 51,7g

 

50g płatków owsianych, 100ml mleka 0,5%, 100g twarogu chudego, 10g masła orzechowego crunchy, 2 łyżki powideł śliwkowych bez cukru firmy Krokus

 

  • II Śniadanie 385 kcal / B: 30,9g T: 7,6g W: 47g

 

50g wafli ryżowych, 150g szynki z indyka,  4 ogórki konserwowe firmy Krokus

 

  • Obiad 520 kcal / B: 35,7g T: 20,6g W: 45g

 

200g ziemniaków gotowanych z koperkiem, 150g łososia pieczonego w ziołach, 100g buraków tartych firmy Krokus

 

  • Kolacja 551 kcal / B: 46,7g T: 19,8g W: 47,9g

 

1 bio bułka z ziarnami dyni, 1 puszka tuńczyka w sosie własnym,  80g mozzarelli light, sałatka warzywna 200g (kilka liści sałaty lodowej, kawałek papryki czerwonej, kilka pomidorków cherry, kawałek cebuli czerwonej dressing: łyżka oliwy z oliwek, łyżeczka musztardy firmy Krokus, łyżeczka octu balsamicznego, łyżeczka miodu, świeże zioła, sól i pieprz)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl