Dlaczego warto jeść produkty bogate w polifenole?
Polifenole chronią nas przed rozlicznymi chorobami dzięki swoim właściwościom przeciw utleniającym.
Z jednej strony hamują one powstawanie wolnych rodników, z drugiej “wymiatają” te, które już znajdują się w naszym organizmie. Wolne rodniki są przyczyną wielu chorób, dlatego powinniśmy dążyć do ich neutralizacji.
Polifenole wchodzą w reakcję z wolnymi rodnikami i utleniają się zapobiegając tym samym utlenianiu innych ważnych związków w naszym organizmie. W ten sposób polifenole chronią błony komórkowe, materiał genetyczny, struktury lipidowe czy białkowe wykazując działania profilaktyczne i lecznicze.
Czym są polifenole i gdzie ich szukać?
Polifenole to aromatyczne, wielohydroksylowe związki z grupy fenoli, naturalnie występujące w roślinach. Są one produkowane ponieważ pełnią m.in. funkcje przeciwutleniaczy, barwników, chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym, pomagają w walce z insektami i grzybami.
Polifenole możemy podzielić na:
- kwasy fenolowe (m.in. kwasy: galusowy, elagowy, salicylowy, hydroksybenzoesowy, chlorogenowy)
- flawonoidy (m.in. hesperydyna, naringenina,rutyna, kempferol, glicyteina, cyjanidyna)
- inne związki fenolowe (m.in. taniny, kapsaicyna)
Związki te wykazują szereg interesujących właściwości biologicznych. Wśród nich należy wymienić działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, kardioochronne, w tym przeciwpłytkowe, moczopędne, czy antyproliferacyjne, w tym przeciwnowotworowe.
Dobroczynne działanie polifenoli
Polifenole wykazują działania:
- przeciwnowotworowe (usuwając wolne rodniki zapobiegają mutacji DNA – bezpośredniej przyczyny nowotworów)
- przeciwmiażdżycowe (hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie, działają antyagregacyjnie , zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych)
- przeciwcukrzycowe (katechiny wpływają na tworzenie się insuliny oraz intensywniejsze przekształcanie się proinsuliny w insulinę)
- przeciwdrobnoustrojowe (katechiny mogą hamować rozwój bakterii, w tym Helicobacter pylori przyczyniającej się do powstawania raka żołądka, kwercetyna działa przeciwwirusowo na wirus opryszczki wargowej i narządów płciowych (Herpes simplex – HSV1 i HSV2).
- przeciwalergiczne (kwercetyna zmniejszając produkcję histaminy działa antyalergicznie)
Polifenole, „zmiatając” wolne rodniki, wpływają także korzystnie na oczy oraz mózg człowieka, zapobiegając demencji starczej, chorobie Alzheimera czy Parkinsona, zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej.
Badania wskazują, że polifenole występujące naturalnie w pokarmach wykazują się skuteczniejszym działaniem niż syntetyczne.