Teraz jest łatwiej. Stoimy przy półce sklepowej, odwracamy słoik lub kartonik, szybko skanujemy opakowanie w poszukiwaniu słowa “składniki” i wszytko jasne. Zamiast mleka, mleko w proszku, zamiast masła olej palmowy, zamiast mięsa MOM (mięso oddzielone mechanicznie) …
Nam jest łatwiej – wszytko jest napisane – wystarczy przeczytać. A nasze prababki? Nasze prababki musiały liczyć na uczciwość dostawców no i skontrolować – ufam i sprawdzam.
Weźmy choćby taką śmietanę. Jak rozpoznać dodatek twarogu, mąki, kredy, białek i Bóg wie czego jeszcze. Nic prostszego!
„Dobra śmietana powinna być tłusta, gęsta, niezbyt kwaśna, nie zapleśniała, nie zepsuta, no i nie zafałszowana.”
Maryja Ochorowicz – Monatowa w “Uniwersalna Książka Kucharska”
Pozostaje jeszcze wyjaśnić jak rozpoznać śmietanę zafałszowaną. Na szczęście M. Monatowa prowadzi nas krok po kroku posiłkując się, za zezwoleniem autora, pracą Dr. Stanisława Serkowskiego.
Poniżej znajdziecie Państwo fragment “Uniwersalnej Książki Kucharskiej” na podstawie, którego przygotowaliśmy dla Państwa powyższy artykuł.
“ŚMIETANA
Ogólne własności. Dobra śmietana powinna być tłusta, gęsta, niezbyt kwaśna, nie zapleśniała, nie zepsuta, no i nie zafałszowana.
Próbując smak dobrej śmietany, nie odczuwamy żadnych ziarenek lub nierównych twardych cząsteczek.
Sposób badania. Domieszkę twarogu w śmietanie odczuwamy w dotknięciu, rozcierając między palcami, albo też w smaku, próbując na języku- w postaci ziarenek i twardych nierówności. Domieszkę mąki lub krochmalu określa się w taki sam sposób, jak w mleku, należy tylko wprzód rozcieńczyć śmietanę, biorąc jedną jej łyżkę na 4 łyżki wody, później zagotować, ostudzić i dolać jodyny, jak wyżej. Zarówno twaróg, jak krochmal można nawet wprost rozpoznać w postaci ziarenek, rzuciwszy łyżeczkę śmietany do gorącej wody lub rozmazawszy ją na szkle. Jeżeli do dwóch łyżek śmietany dolejemy dziesięć łyżek wody (w szklance) i postawimy tak w spokoju, to po upływie pewnego czasu osiądą na dnie twaróg, kreda lub inne domieszki nierozpuszczalne, dodane w celu nadania gęstości śmietanie. Jeżeli część rozcieńczonej przez nas śmietany zagotujemy, to mogą podczas gotowania zjawić się płatki i jakby szumowiny, oznacza to, że do śmietany dodano białko jaja kurzego.
W taki sam sposób można rozpoznać fałszerstwa w śmietance.”