KROKUS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
SKLEP

Tradycyjne metody produkcji, czyli jak w domu

Artykuły i przepisy
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Tradycyjne metody przetwarzania owoców i warzyw powstały, kiedy ludzie zaczęli mieć nadwyżki żywności, które można było przechować na trudniejsze czasy. Dobrze przygotowane zapasy ratowały przed głodem w zimie. Na przestrzeni wieków wypracowano wiele różnych metod przygotowania do zjedzenia i przechowywania owoców i warzyw.

 

Zebrane w lesie dziko rosnące owoce, plony z ogrodów i sadów starano się w jak najlepszej formie przechować do nowych zbiorów. Warzywa solono i kiszono, marynowano z dodatkiem octu, owoce smażono, aby usunąć z nich nadmiar wody, albo utrwalano przy pomocy cukru czy octu.

 

 

Dodatek lokalnych ziół, przypraw sprawiał, że przygotowane produkty lepiej się przechowywały, były smaczniejsze i bardziej aromatyczne.

 

Wszystko to robiono w domu – przemysł przetwórczy nie istniał.

 

PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY – NOWE MOŻLIWOŚCI – NOWE ZAGROŻENIA

Wraz z pojawieniem się przemysłu przetwórstwa i na skutek wielkiego rozwoju technologii spożywczych produkty tego przemysłu zaczęły się coraz bardziej różnić od przetworów wykonywanych metodami tradycyjnymi.

 

Obecnie żywność często produkowana jest w odległych rejonach świata a nie w lokalnych wytwórniach. Produkuje się ją na skalę masową, dzięki zastosowaniu konserwantów produkty się nie psują, dzięki wydajnym technologiom udaje się wyprodukować z kilograma surowca dużo więcej wyrobów gotowych niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod.

 

Dzięki nowoczesnym metodom żywności mamy więcej, ale pojawiły się pytania o jej jakość a także o wpływ tak wytworzonych pokarmów na nasze zdrowie.

 

PRZEWAGI TRADYCYJNYCH METOD PRODUKCJI

Żywność przygotowana metodami tradycyjnymi jest przetworzona w znacznie mniejszym stopniu niż żywność masowa. Oznacza to, że świeże owoce i warzywa nie są poddawane wielu skomplikowanym procesom mechanicznym, termicznym i chemicznym i dzięki temu zachowują dużo więcej wartości odżywczych zawartych w świeżych produktach.

 

W żywności przygotowanej metodami tradycyjnymi nie znajdziemy też dodatków chemicznych obecnych w żywności masowej. Nie ma w niej konserwantów, emulgatorów, zagęszczaczy, barwników i aromatów i innych z liczącej kilkaset pozycji listy dodatków do żywności.

 

W sprawach spornych między masłem a margaryną, ufam bardziej krowie niż chemikowi.

 Prof. Joan Dye Gussow (specjalista z zakresu edukacji żywieniowej)

 

METODY PRZETWARZANIA OWOCÓW I WARZYW NA ZIEMIACH POLSKICH

W literaturze źródłowej nie zachowało się zbyt wiele informacji na temat form przechowywania owoców i warzyw. Jeśli natkniemy się na opis uczt to raczej podkreślana jest obfitość, to co podawano do stołu nie było dla kronikarzy istotne. Oczywiście im bliżej czasów współczesnych tym informacji więcej.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl