fbpx
Przejdź do treści

Zapraszamy do nas: Janowiec

  Zdjęcie pobrane z www.wikipedia.org 

  Janowiec – turyści mówią o nim spokojny Kazimierz. Mieszkańcy nazywają go Serokomla. To historyczne miasteczko z pięknymi widokami i ciekawą zabudową położone jest malowniczo nad lewym brzegiem Wisły. Co warto tu zobaczyć? Oto kilka propozycji:

  ZAMEK

  Budowę zamku rozpoczął w pierwszej połowie XVI w. hetman wielki koronny i kasztelan krakowski Mikołaj Firlej. Kilkadziesiąt lat później jego wnuk, zatrudniwszy słynnego włoskiego architekta Santi Gucciego, przebudował zamek w stylu manierystycznym. Pierwotnie obronna budowla stopniowo przekształcała się w okazałą rezydencję magnacką. Przyczyniały się do tego także przebudowy podejmowane przez kolejnych właścicieli Janowca – Tarłów i Lubomirskich (pracował tu m.in. słynny niderlandzki architekt Tylman z Gameren). W końcu XVIII w. ostatni pan na Janowcu, hazardzista Marcin Lubomirski, przegrał ponoć podupadający obiekt w czasie kilku karcianych partii. W następnym stuleciu zamek stał się ruiną. W 1927 r. kupił go inżynier Leon Kozłowski, zwany ostatnim polskim romantykiem. Rozpoczętą przez niego odbudowę przerwała wojna. Po niej nie był w stanie powstrzymać postępujących zniszczeń i w 1975 r. sprzedał zamek muzeum w Kazimierzu.

  W latach 90. XX w. rozpoczęto zabezpieczanie i częściową rekonstrukcję obiektu. Dziś w odbudowanym fragmencie – Domu Północnym – mieści się wystawa ilustrująca jego dzieje. W sezonie można przenocować w zamkowej komnacie. Górny poziom skrzydła wschodniego, dawna Sala Rycerska, to obecnie taras, z pięknym widokiem na Dolinę Wisły.

  Jak trafić

  Imponujące ruiny zamku widać niemal z każdego miejsca w Janowcu. Można tam dotrzeć pieszo, ścieżką biegnącą po skarpie. Wejście na nią zaczyna się na lewo od budynków parafialnych kościoła św. Stanisława Biskupa. Ci którzy chcą dotrzeć tam autem muszą kierować się kamienną drogą, która od rynku prowadzi wprost na parking przy zamku.

  BAROKOWY DWÓR

  W latach 80 ubiegłego wieku podarowano mu drugie życie. Niszczejący XVIII-wieczny obiekt ze wsi Moniaki, z okolic Urzędowa, przeniesiono w elementach i zrekonstruowano w Janowcu.  Można zwiedzić jego parter z klasycznymi wnętrzami dawnej polskiej siedziby szlacheckiej. Na piętro mają dostęp goście korzystający z noclegów pod dworskim dachem. W skład zespołu dworskiego wchodzą także:

  • drewniany spichlerz z przełomu XVIII i XIX wieku przeniesiony z Podlodowa, z ekspozycją etnograficzną;
  • stodoła z końca XIX wieku przeniesiona ze wsi Wylągi;
  • lamus z końca XIX wieku przeniesiony ze wsi Kurów.

  Jak trafić

  Dwór znajduje się na wschód od zamku, za parkiem.

  KOŚCIÓŁ ŚW. STANISŁAWA BISKUPA

  Kościół pw. św. Stanisława Biskupa wystawił w latach 30. XVI w. właściciel Janowca, Piotr Firlej. Przebudową kościoła kierował mistrz Gucci, pracujący także przy modernizacji zamku. Według jego projektu powstała wieża kościelna oraz piętrowy nagrobek Andrzeja Firleja i jego żony Barbary ze Szreńskich.

  W drugiej połowie XVI w. kościół służył zwolennikom reformacji. Należeli do nich wyznający kalwinizm Firlejowie. Gdy Tarłowie przejęli we władanie dobra janowieckie, w miasteczku zatriumfowała kontrreformacja. Świątynia została godnie, po katolicku wyposażona. Wdowa po Stanisławie Tarle, Barbara usunęła napisy poświęcone Firlejom i kazała umieścić pean na cześć małżonka. Fakt przywłaszczenia nagrobka uszedłby uwadze. Jednak fakt zdemaskowały pozostawione herby Firlejów i Szreńskich wykute w kamieniu przez Santi Gucciego.

  W pięknie odnowionym wnętrzu warto zobaczyć XVII-wieczny krucyfiks wiszący w ołtarzu bocznym, z prawej strony przed prezbiterium. Postać ukrzyżowanego Chrystusa przedstawiono niezwykle wiernie. Na ciele Zbawiciela widać nabrzmiałe żyły. Figurę wykonano z płótna wypełnionego pakułami.

  Jak trafić

  Kościół stanowi centralną część rynku. Znajduje się na wprost drogi wjazdowej do Janowca. W tak małym miasteczku nie sposób go nie zauważyć.

  POMNIK POŚWIĘCONY OFIAROM II WOJNY ŚWIATOWEJ

  Pomnik postawiony został przez okoliczną społeczność w hołdzie patriotom i mieszkańcom gminy Janowiec, którzy zginęli podczas II wojny światowej w latach 1939-1945. Na murowanym z kamienia pomniku widnieje tablica pamiątkowa z wyrytym wierszem poety Mieczysława Jastruna. Na podstawie pomnika stoi rzeźba orła.

  Jak trafić

  Pomnik znajduje się na samym środku rynku.

  DĄB WOLNOŚCI

  14 maja 2006 roku uczniowie z Zespołu Szkół w Janowcu posadzili Dąb Wolności. Drzewo oraz stojący obok kamień upamiętniają wydarzenia z sierpnia 1980 roku. Jest to symbol przejścia narodu polskiego do wolności.

  Jak trafić

  Dąb rośnie na terenie skansenu w Janowcu.