fbpx
Przejdź do treści

Wiśnie na lepszy sen i dłuższą młodość

  Wartości odżywcze wiśni

  Wiśnie od wieków znane były ze swych właściwości prozdrowotnych. Zalecano je przy niedokrwistości, na wzmocnienie, przy chorobach nerek i pęcherza moczowego. Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, że wiśnie zawierają wiele składników mających korzystny wpływ na nasz organizm. Zawierają antocyjany będące silnymi przeciwutleniaczami, pektyny, garbniki, witaminy C, B, PP, kwas foliowy, miedź , potas, żelazo, magnez, są niskokaloryczne, zawierają mało sodu.

  Antocyjany

  Występujące w wiśniach antocyjany dają owocom piękny kolor, ale mają też silne właściwości przeciwutleniające, a zwłaszcza przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wiśnie zawierają największą z przebadanych owoców koncentrację antocyjanin 1 i 2, które blokują enzymy związane ze stanami zapalnymi. Dlatego mogą być pomocne w walce z artretyzmem. Ponadto zmniejszają ilość moczanów w krwi, przez co zapobiegają ich krystalizacji i osadzaniu się ostrych kryształków w stawach pomagając w walce z artretyzmem i dną moczanową.

  Dla lepszej regeneracji i przeciwbólowo

  Pomagają w zwalczaniu bólu stawów i mięśni, przyśpieszają ich regenerację po wysiłku fizycznym. Zalecane są, więc osobom uprawiającym sport przed i po ćwiczeniach. Codzienne jedzenie porcji wiśni (ok. 20 sztuk lub ich ekwiwalent) przynosi podobną ulgę w bólu jak aspiryna lub ibuprofen.

  Właściwości przeciwzapalne i antyutleniające antocyjanów oraz występujące w wiśniach witaminy z grupy B działają korzystnie na komórki nerwowe.

  Związki antyutleniające i antyzapalne chronią komórki przed mutacjami i rakowaceniem, chronią tętnice i układ krwionośny, sprzyjają obniżeniu poziomu cholesterolu i cukru w krwi, opóźniają procesy starzenia.

  Na lepszy sen

  Według badań przeprowadzonych w Teksasie, USA wiśnie zawierają melatoninę, związek o działaniu uspakajającym, regulujący sen i pomocny w zwalczaniu jetlag-u. Zjedzenie wiśni podnosi poziom melatoniny we krwi.

  Wiśnie mają sporo żelaza potrzebnego do tworzenia krwi, potas działający moczopędnie. Garbniki, pektyny zawarte w wiśniach pomagają w oczyszczaniu przewodu pokarmowego.

  Wiśnie w przetworach zachowują swoje właściwości można, więc korzystać z ich zalet także poza sezonem zbiorów.

  Krótka historia wiśni

  Wiśnie prawdopodobnie pochodzą z Azji Mniejszej, z okolic Morza Czarnego i Kaspijskiego. Pestki tych owoców znaleziono na stanowiskach archeologicznych z okresu paleolitu na terenie Włoch, Szwajcarii, Niemiec.

  Pierwsze wzmianki pisemne o wiśniach pochodzą z Grecji z IV w. Grecy uprawiali wiśnie, a Rzymianie rozpowszechnili uprawę na terenie swego imperium.

  Mikołaj Rej wymienia „wisneczki” wśród popularnych owoców z sadów przydomowych. W pierwszej wydanej drukiem polskiej książce kucharskiej z 1682 roku wiśnie wymieniane są wielokrotnie pod różną postacią, jako ważny produkt w kuchni.

  INFORMACJE PODSTAWOWE
  Rodzinaróżowate
  Nazwa systematyczna Wiśnia (Prunus cerasus)
  ORAC*2 000
  Kaloryczność50 kcal/100g
  *ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g
  TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
  Wartość odżywcza
  Woda86,13 g
  Wartość energetyczna50 kcal/209 kJ
  Białko1,0 g
  Tłuszcz0,3 g
  Węglowodany12,18 g
  Błonnik1,6 g
  Cukier8,49 g
  Minerały
  Wapń16 mg
  Żelazo0,32 mg
  Magnez9 mg
  Fosfor15 mg
  Potas173 mg
  Sód3 mg
  Cynk0,1 mg
  Miedź0,1 mg
  Mangan0,1 mg
  Selen0,0 mcg
  Witamina C10,0 mg
  Witamina B10,03 mg
  Witamina B20,04 mg
  Witamina B30,4 mg
  Witamina B50,14 mg
  Witamina B60,04 mg
  Foliany8 mcg
  Witamina A1283 IU
  Witamina E0,07 mg
  Witamina K2,1 mcg
  Karoten Beta770 mcg
  Lutein + Zeaksantin85 mcg
  Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database