Warzywa i zioła na balkonie dla początkujących

Słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dlatego zachęcamy do założenia małego zielnika na ogródku lub balkonie. Miło spędzimy czas w ciepłe wiosenne dni, a owocami naszej pracy będziemy się cieszyć przez kolejne miesiące. Wybraliśmy rośliny, które rosną pomimo wszelkich przeciwności losu. Wydaje się nam, że ta kompozycja to gwarantowany sukces.  

Szukając donic i skrzyń na nasze uprawy wybierzmy te jasne, najlepiej ceramiczne lub drewniane. Uchroni nas to od nadmiernego przegrzewania ziemi w pojemnikach i pozwoli roślinom lepiej się rozwijać.

Poza pomidorami, wszystkie wymienione rośliny to byliny, które śmiało możemy posadzić nawet w najmniejszym ogródku. Będą nas cieszyć w kolejnych latach. Uważajmy tylko na „klęskę urodzaju” ponieważ są one sile i chętnie się rozstają. 

Mięta

Najlepiej wybrać odmianę pieprzową, kupioną od „babci” na bazarku. Taka będzie praktycznie niezniszczalna. Mięta jest mało wymagająca i szalenie żywotna, wystarczy odrobina ziemi, słońca i wody. Odmiany smakowe, których jest teraz sporo w sklepach ogrodniczych są dużo bardziej delikatne.

Dlaczego warto posadzić miętę. 

Napoje z mięty nie tylko orzeźwiają, ale również gaszą pragnienie. Co ciekawe mięta zaparza się zarówno w gorącej jak i bardzo zimnej wodzie – na lato idealna.

Lubczyk

Lubczyk to roślina głownie dla osób gotowiących zupy. Jej ostry, aromatyczny smak ubogaci rosół, fasolową czy krem z soczewicy.  Może również pokreślić smak sosów (mięsnych czy pomidorowych) lub zabić przykry zamach kapusty. Jednak użyty w nadmiarze zdominuje potrawę czyniąc ją nieatrakcyjną.

Lubczyk również najprościej nabyć od „babci” na bazarku. Przy sprzyjających warunkach rośnie w duży krzak, zapewnijmy mu więc sporą donicę.

Pomidory koktajlowe

Sadzonki proponujemy również nabyć na bazarku. Pomidory koktajlowe są również niewymagające, dobrze czują się w słońcu, świetnie rosną w donicach lub skrzyniach – postarajmy się jedynie aby pojemnik nie był płytszy niż 30 cm, a odległość między poszczególnymi roślinami dość spora (również ok. 30 cm). Pomidory rosną w dość spore krzaki, musimy jedynie regularnie je podlewać (w wakacje najlepiej codziennie).

Pomidory koktajlowe są wiatropylne, warto więc kupić od razu kilka sadzonek, tak aby plony były obfite, no i nie osłaniamy roślin od wiatru. 

Kocimiętka

Warto posadzić również kocimiętkę. Jest to bardzo dekoracyjna roślina o drobnych flotowych kwitach. Ma jeszcze jedną zaletę: odstrasza komary! Kocimiętkę uwielbiają koty, jeśli więc mamy jednego czy dwa w domu na pewną się nią zainteresują.