fbpx
Przejdź do treści

Truskawki dla zdrowia

  Truskawki wykazują wiele właściwości prozdrowotnych dzięki bogactwu występujących w nich witamin, mikroelementów i związków organicznych.

  Należą jak wszystkie owoce jagodowe, do grupy produktów o silnych właściwościach antyutleniających i przeciwzapalnych. Witamina C, mangan, licznie występujące w tych owocach polifenole takie jak antocyjanidyny, flawonole, taniny, mają właściwości antyutleniające, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, rozkurczowe, moczopędne.

  Czy wiesz, że …

  Polska jest jednym z największych producentów truskawek na świecie.

  Truskawki jak czerwone wino

  Truskawki zawierają też resweratrol, silny antyutleniacz występujący między innymi w czerwonym winie. Połączone działanie tych substancji ma korzystne działanie na system krwionośny, zmniejsza utlenianie tłuszczy w naczyniach krwionośnych oraz ilość tłuszczu krążącego w krwi, w tym złego cholesterolu LDL.

  Chroniczne nadmierne stany zapalne w połączeniu z nadmiernym stresem tlenowym uważa się za pierwsze czynniki w rozwoju komórek rakowych. Truskawki bogate w związki antyoksydacyjne i przeciwzapalne mogą hamować rozwój tych procesów. Mechanizm ten nie jest do końca poznany, ale badania prowadzone na zwierzętach wskazują, że zawarty w truskawkach kwas elagowy podnosi aktywność niektórych enzymów antyoksydacyjnych, a z drugiej strony zmniejsza aktywność enzymów prozapalnych.

  Czy wiesz, że …

  Truskawki powstały w Europie około roku 1750 r w wyniku przypadkowego skrzyżowania przywiezionych z Ameryki dwu odmian poziomek – poziomki chilijskiej i wirginijskiej.

  Nowa roślina – truskawka, dzięki swoim zaletom rozprzestrzeniła się na całym świecie.

  Odrobina słodyczy nie zaszkodzi …

  Zaobserwowano, że jedzenie 1-2 szklanek truskawek przez okres 1-3 miesięcy może obniżyć ciśnienie krwi. Wykazano, ze zjedzenie 150 g truskawek z 5-6 łyżkami cukru nie powoduje poniesienia poziomu cukru we krwi. Wydaje się, że zawarta w truskawkach elagotanina hamuje aktywność enzymu rozkładającego skrobię na cukry proste, przez co zapobiega podnoszeniu się poziomu cukru we krwi.

  Początkowe badania wskazują na korzystny wpływ związków występujących w truskawkach na oznaki starzenia – poprawa funkcji poznawczych, lepsza koordynacja ruchowa, zmniejszenie chronicznych stanów zapalnych, artretyzmu.

  Truskawki dobre na bakterie, nerki i piękną sylwetkę …

  Dzięki zawartości żelaza mają właściwości krwiotwórcze, zawartość fosforu i magnezu wspomaga pracę systemu nerwowego, zawierają salicylany oraz fitoncydy (tak jak czosnek), mogą więc mieć właściwości bakteriobójcze. Mają sporo błonnika w tym pektynę, dzięki czemu oczyszczają jelita. Są zasadotwórcze, obniżają kwasowość moczu są więc polecane w schorzeniach nerek. Zawierają enzym bromelinę, który odpowiada za rozkład białek i wspomaga odchudzanie.

  Truskawki powinno się jeść świeże, bo wtedy mają najwięcej wartości, lub przetworzone w małym stopniu, np. w kompotach. W temperaturze 175 st.C tracą większość właściwości prozdrowotnych. Wiele cennych składników znajduje się pesteczkach truskawek warto więc jeść całe owoce.

  INFORMACJE PODSTAWOWE
  Rodzinaróżowate
  Nazwa systematycznaTruskawka (Fragaria x ananassa Duch.)
  ORAC*4302
  Kaloryczność32 kcal/100g
  *ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g
  TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
  Wartość odżywcza
  Woda90,95 g
  Wartość energetyczna32 kcal/136 kJ
  Białko0,67 g
  Tłuszcz0,30 g
  Węglowodany7,68 g
  Błonnik2,0 g
  Cukier4,66 g
  Minerały
  Wapń16 mg
  Żelazo0,42 mg
  Magnez13 mg
  Fosfor24 mg
  Potas153 mg
  Sód1 mg
  Cynk0,14 mg
  Miedź0,048 mg
  Mangan0,386 mg
  Selen0,40mcg
  Witamina C58,8 mg
  Witamina B10,386 mg
  Witamina B20,024 mg
  Witamina B30,386 mg
  Witamina B50,125 mg
  Witamina B60,047 mg
  Foliany24 mcg
  Witamina A12 IU
  Witamina E0,29 mg
  Witamina K2,2 mcg
  Karoten Beta7 mcg
  Lutein + Zeaksantin26 mcg
  Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database