Truskawki

Truskawki wykazują wiele właściwości prozdrowotnych dzięki bogactwu występujących w nich witamin, mikroelementów i związków organicznych.

Należą jak wszystkie owoce jagodowe, do grupy produktów o silnych właściwościach antyutleniających i przeciwzapalnych. Witamina C, mangan, licznie występujące w tych owocach polifenole takie jak antocyjanidyny, flawonole, taniny, mają właściwości antyutleniające, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, rozkurczowe, moczopędne.

 

Czy wiesz, że …

Polska jest jednym z największych producentów truskawek na świecie.

 

Truskawki jak czerwone wino

Truskawki zawierają też resweratrol, silny antyutleniacz występujący między innymi w czerwonym winie. Połączone działanie tych substancji ma korzystne działanie na system krwionośny, zmniejsza utlenianie tłuszczy w naczyniach krwionośnych oraz ilość tłuszczu krążącego w krwi, w tym złego cholesterolu LDL.

Chroniczne nadmierne stany zapalne w połączeniu z nadmiernym stresem tlenowym uważa się za pierwsze czynniki w rozwoju komórek rakowych. Truskawki bogate w związki antyoksydacyjne i przeciwzapalne mogą hamować rozwój tych procesów. Mechanizm ten nie jest do końca poznany, ale badania prowadzone na zwierzętach wskazują, że zawarty w truskawkach kwas elagowy podnosi aktywność niektórych enzymów antyoksydacyjnych, a z drugiej strony zmniejsza aktywność enzymów prozapalnych.

 

Czy wiesz, że …

Truskawki powstały w Europie około roku 1750 r w wyniku przypadkowego skrzyżowania przywiezionych z Ameryki dwu odmian poziomek – poziomki chilijskiej i wirginijskiej.

Nowa roślina – truskawka, dzięki swoim zaletom rozprzestrzeniła się na całym świecie.

 

Odrobina słodyczy nie zaszkodzi …

Zaobserwowano, że jedzenie 1-2 szklanek truskawek przez okres 1-3 miesięcy może obniżyć ciśnienie krwi. Wykazano, ze zjedzenie 150 g truskawek z 5-6 łyżkami cukru nie powoduje poniesienia poziomu cukru we krwi. Wydaje się, że zawarta w truskawkach elagotanina hamuje aktywność enzymu rozkładającego skrobię na cukry proste, przez co zapobiega podnoszeniu się poziomu cukru we krwi.

Początkowe badania wskazują na korzystny wpływ związków występujących w truskawkach na oznaki starzenia – poprawa funkcji poznawczych, lepsza koordynacja ruchowa, zmniejszenie chronicznych stanów zapalnych, artretyzmu.

 

Truskawki dobre na bakterie, nerki i piękną sylwetkę …

Dzięki zawartości żelaza mają właściwości krwiotwórcze, zawartość fosforu i magnezu wspomaga pracę systemu nerwowego, zawierają salicylany oraz fitoncydy (tak jak czosnek), mogą więc mieć właściwości bakteriobójcze. Mają sporo błonnika w tym pektynę, dzięki czemu oczyszczają jelita. Są zasadotwórcze, obniżają kwasowość moczu są więc polecane w schorzeniach nerek. Zawierają enzym bromelinę, który odpowiada za rozkład białek i wspomaga odchudzanie.

 

Truskawki powinno się jeść świeże, bo wtedy mają najwięcej wartości, lub przetworzone w małym stopniu, np. w kompotach. W temperaturze 175 st.C tracą większość właściwości prozdrowotnych. Wiele cennych składników znajduje się pesteczkach truskawek warto więc jeść całe owoce.

INFORMACJE PODSTAWOWE

Rodzina

różowate

Nazwa systematyczna

Truskawka (Fragaria x ananassa Duch.)

ORAC*

4302

Kaloryczność

32 kcal/100g
*ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g


TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH

Wartość odżywcza

Woda

90,95 g

Wartość energetyczna

32 kcal/136 kJ

Białko

0,67 g

Tłuszcz

0,30 g

Węglowodany

7,68 g

Błonnik

2,0 g

Cukier

4,66 g

Minerały

Wapń

16 mg

Żelazo

0,42 mg

Magnez

13 mg

Fosfor

24 mg

Potas

153 mg

Sód

1 mg

Cynk

0,14 mg

Miedź

0,048 mg

Mangan

0,386 mg

Selen

0,40mcg

Witamina C

58,8 mg

Witamina B1

0,386 mg

Witamina B2

0,024 mg

Witamina B3

0,386 mg

Witamina B5

0,125 mg

Witamina B6

0,047 mg

Foliany

24 mcg

Witamina A

12 IU

Witamina E

0,29 mg

Witamina K

2,2 mcg

Karoten Beta

7 mcg

Lutein + Zeaksantin

26 mcg

Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database


Komentuj