
Syrop z czarnego bzu
Składniki: sok z czarnego bzu (52%), cukier.
- z soku odsączonego z owoców a nie z koncentratu
- rzadko spotykany smak
- produkowany z soku z czarnego bzu i cukru
- 522 mg polifenoli na 100ml
Ręcznie
wyselekcjonowane
Tylko naturalne
składniki
Tradycyjna
receptura
Bez sztucznych dodatków
Bez glutenu
Wyprodukowane
w Polsce
Syropy przygotowywane metodą tradycyjną zawierają sok odsączony z owoców i cukier. Warto zamienić cukier dodawany do herbaty czy kawy na syrop owocowy, bo poza słodkim smakiem dostarczamy organizmowi porcję cennych antyoksydantów, kwasów owocowych czy garbników pochodzących z owoców.
Mgr Joanna Bielewska, dietetyk
Intensywny kolor syropu z czarnego bzu świadczy o tym, że zachowało się w nim wiele antocyjanów – cennych barwników roślinnych rozpuszczalnych w wodzie, które silnie pobudzają system immunologiczny. Dlatego syrop z czarnego bzu jest pomocny przy przeziębieniu, infekcjach bakteryjnych i wirusowych a nawet infekcjach spowodowanych przez drożdże. Sok z owoców bzu był stosowany z dobrym skutkiem w 1995 r w czasie wielkiej epidemii grypy w Panamie, wywołanej przez wirusy różnych typów. Badania przeprowadzone w Izraelu i Niemczech potwierdziły silne właściwości bzu pobudzające system immunologiczny. Te właściwości bez zawdzięcza w dużej mierze obecności antocyjanów, które mają bardzo silne właściwości przeciwutleniające, silniejsze niż inne znane przeciwutleniacze taki jak np. kwas askorbinowy. Ponieważ czarny bez redukuje niepożądane stany zapalne i oczyszcza organizm jest pomocny w chorobach reumatycznych.
Znana jest anegdota o marynarzu angielskim, który uczestniczył w wyprawie przewożącej fałszowane czarnym bzem wino porto. Raczył się nim przez całą wyprawę i w ten sposób wyleczył się z reumatyzmu.
Czesław Caryk, historyk i twórca KROKUS
Syrop z czarnego bzu produkujemy metodą naszych babć, to znaczy świeże owoce zasypujemy cukrem, a kiedy puszczą sok zlewamy go do butelek. Jest to naturalny syrop, a nie jak większość dostępnych na rynku produktów – woda połączona z koncentratem i aromatami. Cała prawda o syropie wychodzi na jaw, jeśli pokusimy się o przeczytanie składu produktu, który chcemy kupić. Pamiętajmy, że zawsze na pierwszym miejscu w składzie znajduje się ten składnik, którego jest najwięcej w danym produkcie. W naszym syropie jest 52 % soku z czarnego bzu. Dlatego możemy przypuszczać, że zachował on właściwości przypisywane mu przez medycynę ludową.
Przepisy
Syrop z czarnego bzu jest intensywny i słodki, dlatego do picia proponujemy rozcieńczać go z wodą w stosunku 10:1. Nadaje wyjątkowy aromat herbatom, świetnie sprawdza się, jako polewa do kasz, budyniu, naleśników, placuszków, racuszków, omletów, lodów i innych deserów. Sorbet wykonany z syropu jest również godny polecenia. Ostatnio bardzo popularne są kawy z dodatkiem syropów owocowych.
Spróbuj Również
Certyfikowane produkty tradycyjne przygotowane prostymi metodami według zachowanych receptur i starych przepisów
Czarny bez i jego magiczne właściwości
Czarny bez to roślina rozpowszechniona w strefie umiarkowanej półkuli północnej, w Europie , Afryce Płn., Azji Zachodniej.
Na wartościach leczniczych bzu poznano się już w starożytności. Hippokrates nazywał bez całą apteczką, bo stosowano tą roślinę w wielu schorzeniach. Prasłowianie wiedzieli, że bez chroni przeziębieniem, gorączką, wierzyli, że dzieci nie będą chorować, jeśli będą przebywać pod krzewem bzu.