fbpx
Przejdź do treści

Śniadanie, podstawa zdrowego życia

  Artykuł został przygotowany przez dietetyk mgr Joanne Zaczkiewicz z Poradni Dietetycznej Razem Po Zdrowie http://razempozdrowie.eu/ w związku z Europejskim Dniem Śniadania, który świętujemy 24.04. Świętuj razem z nami!

  Śniadanie jest pierwszym posiłkiem, jaki spożywamy po dłuższej przerwie nocnej i jednocześnie przed rozpoczęciem codziennych zajęć, niejednokrotnie wymagających od Nas dużo energii . Posiłkami, które powinny dostarczać najwięcej energii i składników odżywczych są śniadanie i obiad. Dlatego ten posiłek powinien być pełnowartościowy (pod względem energetycznym i pod względem odżywczym). Przede wszystkim śniadanie jest posiłkiem, który powinien być zawsze, każdego dnia.

  Dostępne badania naukowe mówią jasno:

  – Regularne jedzenie śniadań zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 aż o 34%.

  – Osoby, które rezygnują z śniadania są 4 razy bardziej narażone na otyłość.

  – Jedzący śniadanie są o 43% mniej podatni na nadwagę i otyłość niż niejedzacy ich wcale.

  – Badania pokazują, że ludzie którzy regularnie spożywają śniadania, jedzą też o 12% zdrowiej w ciągu całego dnia. Ponadto osoby, które rezygnują z jedzenia śniadań jedzą: 40% więcej słodyczy, 55% więcej napojów słodzonych bądź gazowanych, 45% mniej warzyw, 30% mniej owoców.

  – W kontekście dzieci badania pokazują, że młodzież która jada śniadanie regularnie osiąga o 18% lepsze wyniki w nauce, jest zdecydowanie lepiej skupiona, skoncentrowana na lekcjach i szybciej się uczy.

  – Pomijając śniadanie obniżamy sprawność umysłową, mamy niską efektywność w pracy lub szkole. Mamy gorsze samopoczucie, odczuwamy osłabienie, senność, a czasem rozdrażnienie.

  – Co najważniejsze – brak śniadania spowalnia przemianę materii. Poranne głodowanie sprawia, że w godzinach południowych jemy znacznie więcej. Jedząc śniadanie, rzadziej sięgamy po niezdrowe przekąski w ciągu dnia.

  – Wykazano, że osoby, które jedzą poranny posiłek są mniej podatne na depresję, milsze dla otoczenia, odporniejsze na stres, a ich układ immunologiczny działa efektywniej, co oznacza, że rzadziej chorują.

  Do głównych produktów, które powinny wchodzić w skład śniadania zaliczamy : nabiał, płatki, pieczywo mieszane, masło oraz produkty zawierające produkty pochodzenia zwierzęcego np.: sery, jaja, wędliny. Bezwzględnie w planowaniu śniadania należy pamiętać o warzywach i owocach.

  Zdrowe śniadanie – co powinno zawierać?

  • zawierać węglowodany złożone – głownie pełnoziarniste produkty zbożowe takie jak płatki owsiane, pieczywo razowe, graham
  • zawierać produkty dostarczające białka roślinnego i zwierzęcego – mogą to  być  sery, jaja, pasty np. hummus, produkty mleczne i produkty zbożowe,
  • być urozmaicone – zawierać produkty z każdej grupy żywności,
  • zawierać warzywny lub owocowy dodatek,
  • zawierać jak najmniej produktów słodzonych i produktów obfitych w niezdrowe izomery „trans”czyli np. drożdżówki, słodzone płatki, słodkie jogurty

  Przykład pełnowartościowego posiłku, który może być śniadaniem:

  pieczywo pełnoziarniste  dodatkami: masło, humus, twaróg, sałata zielona, papryka czerwona i szczypiorek. Dodatkowo jogurt naturalny z dodatkiem pokruszonych orzechów, malin i siemienia lnianego

  Posiłek ten zawiera pełnowartościowe białko, tłuszcz, węglowodany złożone, odpowiednią  ilość błonnika oraz składników mineralnych i witamin.