fbpx
Przejdź do treści

Pasteryzacja

  Proces pasteryzacji to naturalny proces konserwacji produktów spożywczych.

  Skąd pomysł i co to jest?

  Pasteryzacja została wynaleziona przez L. Pasteura w 1862 roku. Proces ten niszczy lub hamuje wzrost drobnoustroi lub enzymów wywołujących niepożądane zmiany w produktach żywnościowych.

  Na czym to polega?

  Metoda pasteryzacji polega na ogrzewaniu produktu do temperatury powyżej 60ºC, jednak nie większej niż 100ºC w zamkniętym urządzeniu nazywanym pasteryzatorem.

  Jak pasteryzować słoiki?

  Proces jest możliwy do wykonania w warunkach domowych. Należy w czyste i wysuszone słoiki  umieścić dany produkt. Następnie szczelnie zamknąć i włożyć do dużego garnka z wyłożoną ściereczką lub też specjalną dziurkowaną wkładką, by uniknąć popękania słoików podczas gotowania. Ścianki naczyń nie mogą się stykać! Aby tego uniknąć, można słoje owinąć osobno w małe ręczniki. Następnie do garnka należy nalać ciepłą wodę do wysokości ok. 2 cm poniżej zakrętek słoików. Całość przykryć i zagotować. Kiedy woda zacznie wrzeć powinno się zmniejszyć ogień i gotować słoiki przez ok. 10–30 minut. Kiedy wieczka słoików będą wypukłe pasteryzacja jest zakończona. Po tym czasie słoiki wyciągamy z wrzątku, obracamy do góry dnem i odstawiamy na kilkanaście godzin do wystudzenia. Po całkowitym wystudzeniu wieczka się wklęsną.

  Pasteryzacja nie zmienia smaku produktów i nie niszczy zawartych w nich witamin pod warunkiem, że jest przeprowadzona prawidłowo. W warunkach domowych trudno osiągnąć taki wynik. W warunkach przemysłowych taki proces odbywa się pod kontrolą.