fbpx
Przejdź do treści

Ogórki kiszone

  Ogórki kiszone – przepis

  Ogórki kiszone są dość trudnym i wymagającym przetworem. Warto przeczytać cenne tradycyjne rady zanim zabierzemy się za ich kiszenie.

  Jakie ogórki wybrać?


  Konieczne świeże, najlepiej swoje lub od znajomego plantatora, jednej odmiany.  Ogórki, które były przenawożone źle się kiszą, dlatego do kiszenia warto wybrać te ze „znanego źródła”. Trzeba również uważać na odmiany. Jeśli do jednego słoja trafią różne odmiany tego warzywa może okazać się, że jedne egzemplarze są jędrne i chrupkie a inne miękkie. Ogórki kiszone są bardzo wymagającym przetworem. Jeśli nie jesteśmy pewni, kiedy ogórki zostały zerwane z krzaka namoczmy je najpierw kilka godzin w zimnej wodzie. Przywróci to warzywom jędrność.  

  Jakie przyprawy do kiszenia ogórków?


  Koniecznie polski czosnek – może trudniej się obiera, za to ma niepowtarzalny aromat. Ząbki dobrze jest zmiażdżyć – pełniej wysyca smakiem ogóreczki. Świeże baldachy kopru, korzenie chrzanu. Niektórzy dodają pieprz i gorczycę. Warto dodać liści chrzanu, dębu lub wiśni. Garbniki z nich pochodzące pomogą utwardzić warzywa.  

  Ogórki kiszone w słoju


  Kiedy już i przyprawy i ogórki znajdą się w słoju musimy je jak najszybciej izolować od powietrza – zalewamy je więc szybciutko solanką. Bardzo ważne jest, aby żaden egzemplarz nie miał kontaktu ze świeżym powietrzem, ponieważ mogą rozpocząć się procesy gnilne, które zniweczą cały nasz trud. Dlatego warto przydusić ogórki czymś ciężkim albo zabezpieczyć poduszeczką z liści chrzanu i baldachów kopru.

  Kiszenie ogórków


  Gotowe słoiki z ogórkami zostawmy na 1-2 dni w ciepłym pomieszczeniu, aby ruszyła fermentacja, potem przenieśmy je w zimne miejsce (najlepiej (8-10°C). Jeśli kisimy warzywa w beczułkach Pamiętajmy jeszcze, żeby uzupełniać solankę, bo ogórki „piją” wodę. Jeżeli zdecydujesz się nie kisić ogórków, polecamy wybrać nasze