fbpx
Przejdź do treści
tradycja i natura - przetwory Krokus

TRADYCJA I NATURA

NASZA FILOZOFIA

Wierzymy, że świetna żywność to radość jedzenia, zdrowie i energia do działania.

Dlatego tworzymy codzienne, zdrowe i smaczne przetwory stosując tradycyjne metody produkcji.

Wychodzimy od typowych dla tradycyjnej kuchni polskiej smaków. Staramy się przypominać przetwory niegdyś bardzo popularne, dziś nieco zapomniane jak kompoty czy śliwki w occie. Szukamy również bardziej współczesnych smaków czego wyrazem są m.in. powidła bez dodatku cukru, pasty warzywne czy gotowe, domowe zupy.

W składzie naszych przetworów nie ma konserwantów, aromatów, barwników i innych dodatków charakterystycznych dla żywności masowej. Korzystamy ze sprawdzonych starych receptur, stosujemy nieprzemysłowe metody produkcji.

“Tworząc nasze produkty kierujemy się trzema zasadami. Po pierwsze ma być tak smacznie, abyśmy sami nie mogli oprzeć się naszym produktom, po drugie produkujemy przetwory tak jak niegdyś robiono to w naszych domach wg wypróbowanych przepisów pochodzących z XIX i pocz. XX w. Po trzecie w procesie produkcji staramy się zachować jak najwięcej walorów odżywczych świeżych owoców i warzyw.”

Czesław Caryk – twórca firmy

Jak zaczęła się nasza historia

Nasza historia to typowe losy rodziny lat 90. Firmę założyli Maria i Czesław Carykowie. Przemiany ustrojowe zastały Marię, historyka sztuki z wykształcenia, w przydomowym ogrodzie, z dwójką rozbrykanych dzieci na karku; Czesława, nauczyciela historii, na urlopie dla poratowania zdrowia. Twórcy firmy rzucili się w wir wydarzeń.

Zaczęli od prowadzenia baru i sklepu AGD, później był sklep rybny, produkcja swetrów, handel dresami, rozbiór mięsa. O ostatecznym kierunku zadecydowały dwie rzeczy – zupełnie nieoczywiste we wczesnych latach 90 – podłączona i działająca linia telefoniczna oraz znajomość języka angielskiego. Stało się to podstawą usług przedstawicielstwa i eksportu polskich produktów zaa Atlantyk. Na bazie tej działalności pojawiła się niewielka przetwórnia owoców i warzyw, w której produkowaliśmy ogórki konserwowe, konfitury i kompoty dla Polonii amerykańskiej.

Czas wejścia Polski do UE przyniósł również zmiany w KROKUSie. Z różnych względów dalszy eksport przetworów okazał się niemożliwy, a jednocześnie w kraju zaczęto poszukiwać domowych przetworów, które można by kupić w sklepie. W 2004 roku, na początku w Warszawie, zaczęliśmy oferować takie właśnie produkty.

W 2008 roku do zespołu dołączyła córka Maria. Tak jak ona kiedyś biegała po placu, tak teraz biegają jej dzieci.

Jesteśmy silnie zakorzenieni w naszej społeczności lokalnej. Owoce i warzywa kupujemy od okolicznych rolników, którzy mają dużą wiedzę na temat upraw. Wpływają na to wielowiekowe tradycje ogrodnicze regionu jak również posiadane przez naszych dostawców wykształcenie rolnicze i dostęp do aktualnej wiedzy.

W naszym regionie klimat z dużą ilością dni słonecznych, zróżnicowane gleby, różnorodne ukształtowanie terenu oraz bogate  tradycje ogrodnicze sprzyjają uprawie różnorodnych owoców i warzyw.

To w pobliskim opactwie benedyktynów w Sieciechowie założono pierwszą w Polsce szkółkę drzew owocowych a w Puławach w roku 1862 powstał Instytut Politechniczny i Rolniczo-Leśny, pierwsza taka placówka w tej części Europy, kształcąca studentów z terenu całej Polski i imperium carskiego.

Równie ważna jak surowiec jest praca w oparciu o GHP/GMP oraz HACCP. Połączenie tych dwóch elementów pozwala nam produkować przetwory najwyższej jakości.

doskonałe położenie - natura - przetwory Krokus

“Z większością dostawców współpracujemy od wielu lat, dzielimy się naszymi doświadczeniami, wspieramy ich merytorycznie. To współdziałanie pozwala nam otrzymać świeży surowiec najwyższej jakości.”

Henryka Szczepanek, specjalista ds. zakupów

Tradycyjne metody

lokalne owoce i warzywa Krokus

Lokalne owoce
i warzywa

Stare tradycyjne przepisy

Stare
przepisy

Świeże przyprawy w przetworach

Świeże przyprawy

O POMYŚLE NA PRODUKTY

Smaczne, domowe przetwory, po które sami chętnie sięgamy

Zakorzenione w polskiej tradycji kulinarnej

Nasze przetwory przygotowujemy takie przetwory, jakie nasze prababcie, mamy robiły w domach. Sięgamy również do książek kucharskich, które są w naszej rodzinie od kilku pokoleń.

Na każdą okazję i na każdą porę dnia

Produkty dobieraliśmy tak, aby móc zaproponować Państwu coś do każdego posiłku, zarówno tego codziennego jak i na wykwintne okazje.

Przemyślane od początku do końca

Zatroszczyliśmy się o drobiazgi, które mogą wzbudzać lekką irytację, tak aby spotkanie z naszymi produktami było przyjemnością od początku do końca.

CZŁONKOSTWA I CERTYFIKATY

Smaczne, domowe przetwory, po które sami chętnie sięgamy