KROKUS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
SKLEP

❤️Jakość z tradycji, smaki z natury ❤️

Bez konserwantów, bez zagęstników, bez barwników, bez glutenu

Spróbuj naszych domowych przetworów ❤️

❤️Mamy najlepsze przetwory❤️

Nieudana baba czyli kłopoty wielkanocne

Artykuły i przepisy
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Nieudana baba…., czyli kłopoty wielkanocne

 

Babka wielkanocna to jeden z najbardziej charakterystycznych wypieków świątecznych w Polsce. Ta tradycyjna słodka potrawa ma swoje korzenie w dawnych obrzędach i zwyczajach ludowych, które kultywowane były przez wieki.

Często też pieczenie baby przysparzało wiele kłopotów o czym dowiecie się czytając nasz artykuł.

 

Skąd się wzięła baba wielkanocna?

Historia babki wielkanocnej sięga aż do średniowiecza. W tamtych czasach ciasto drożdżowe było raczej rzadkością, a jajka i mleko stanowiły produkty luksusowe, dostępne tylko w wyjątkowych okazjach. Dlatego też wypiekanie babki wiązało się z okresem Wielkiego Postu, kiedy to ograniczano spożycie mięsa i innych bogatych potraw. Wierzono, że zjedzenie kawałka babki w dniu Wielkanocy przynosi szczęście i zapewnia dostatek przez cały rok.

 

Niektóre źródła podają, że nazwa babki wielkanocnej wywodzi się od marszczonej kolistej spódnicy, którą przypomina. Takie spódnice dawniej nosiły na wsiach kobiety. Była to spódnica węższa u góry, a szeroka u dołu, z fałdami.

 

 

Jak dawniej pieczono baby wielkanocne?

 

” Kucharka szlachecka” Maria Marciszewska, 1893

Pieczono je z pszennej mąki z dużą ilością żółtek utartych z cukrem z dodatkiem olbrzymich rodzynek i mielonych migdałów. Ich wysokość (zdarzały się, zwane łokciowymi, baby półmetro­we!), puszystość, lekkość świadczyła o kunszcie gospodyni, nic dziwnego zatem, że wlane w formę, przykryte lnianą ściereczką ciasto na baby trzymano pod kluczem.

 

Nie miały doń dostępu ani dzieci, ani mężczyźni, strzeżono też baby przed przeciągiem a nawet hałasem, z obawy, że pieczołowicie doglądane ciasto mogłoby opaść niwecząc wszelkie wysiłki. Po wyjęciu z pieca kładziono je z szacunkiem na puchowych pierzynach do wystygnięcia.

 

Popularne rodzaje bab wielkanocnych

  1. BABKA CYTRYNOWA

Charakteryzuje się ona cytrynowym smakiem i zapachem, co nadaje temu ciastu wyjątkowego charakteru.

 

Babka cytrynowa składa się z podobnych składników jak tradycyjna babka wielkanocna, takich jak mąka, cukier, jajka, masło i drożdże, ale dodaje się do niej także skórkę oraz sok z cytryny. W zależności od przepisu, może zawierać także mleko, kwaśną śmietanę lub jogurt.

 

 

  1. BABKA MARMURKOWA

 

Cechują ją charakterystyczne, marmurkowe przekładki ciasta w kolorze ciemnego i jasnego brązu.

 

Ciasto składa się z podobnych składników jak tradycyjna babka, ale do ciasta dodaje się także kakao i mleko. Dzięki temu powstaje ciasto o dwóch kolorach: jasnym i ciemnym. Najpierw do formy wlewana jest część ciasta jasnego, a następnie ciemnego, a na koniec ponownie jasnego, tworząc charakterystyczny marmurkowy wzór.

 

 

 

 

 

  1. BABKA DROŻDŻOWA Z BAKALIAMI

 

Babka drożdżowa to tradycyjne polskie ciasto, które charakteryzuje się miękkim i puszystym wnętrzem z drobnymi kawałkami bakalii równomiernie rozłożonymi w całym cieście oraz delikatną skórką. Jest to wypiek, który wymaga czasu i uwagi podczas przygotowywania, jednak rezultat jest tego warty.

 

Babka ta jest często ozdabiana cukrem pudrem lub lukrem, a także może być posypana dodatkowymi bakaliami, takimi jak orzechy lub migdały.

 

 

  1. BABKA PIASKOWA

 

Charakteryzuje się prostotą i delikatnym smakiem. Jest to wilgotne i miękkie ciasto, wypiekane z mąki, cukru, masła, jajek oraz dodatku proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej.

 

Ciasto jest łatwe do przygotowania i nie wymaga wielu składników, jednakże to właśnie w jego prostocie tkwi cały urok. Wierzch babki jest zazwyczaj równy i gładki, a całość jest delikatnie ozdobiona cukrem pudrem.

Najlepsze tradycyjne przetwory KROKUS
Przecier pomidorowy
Przecier pomidorowy

9,19 zł

szt.
Buraczki tarte
Buraczki tarte

11,59 zł

szt.
Syrop malinowy
Syrop malinowy

15,79 zł

szt.
Syrop cytrynowy
Syrop cytrynowy

11,59 zł

szt.
Powidła śliwkowe bez dodatku cukru
Powidła śliwkowe bez dodatku cukru

14,19 zł

szt.
Surówka obiadowa z kapusty kiszonej
Surówka obiadowa z kapusty kiszonej

10,79 zł

szt.
Ketchup
Ketchup

8,79 zł

szt.
Ogórki kiszone
Ogórki kiszone

15,59 zł

szt.
Ogórki konserwowe
Ogórki konserwowe

11,59 zł

szt.
Ćwikła z chrzanem
Ćwikła z chrzanem

8,39 zł

szt.
Sos pomidorowy z warzywami
Sos pomidorowy z warzywami

11,39 zł

szt.
Syrop śliwkowy korzenny
Syrop śliwkowy korzenny

13,39 zł

szt.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl