Nie rezygnujmy z białej kapusty

Jakie właściwości ma biała kapusta

To niskokaloryczne warzywo zawiera wiele cennych dla naszego organizmu związków. Ważnym składnikiem kapusty są polifenole i glukozynolany, coraz lepiej poznawane związki o właściwościach antyutleniających, antyzapalnych.

Ostatnio przeprowadzono wiele badań sprawdzających, czy związki występujące w kapuście mogą mieć działanie zapobiegające wystąpieniu nowotworów. Badania te wykazały, że w kapuście występują 3 grupy związków o właściwościach antynowotworowych. Są to antyoksydanty, związki antyzapalne i glukozynolany.

Polifenole

Właściwości antyutleniające zawdzięcza kapusta dużej zawartości witaminy C, A oraz polifenoli. Związki te zapobiegają wystąpieniu groźnego dla organizmu stresu tlenowego. Stres tlenowy powoduje zniszczenia i zmiany w komórkach prowadzące do powstawania nowotworów.

Związki o właściwościach antyzapalnych (polifenole) pomagają zapobiegać niepożądanym chronicznym stanom zapalnym, przyczynom wielu chorób.

Glukozynolany

Występujące w kapuście glukozynolany przekształcają się w organizmie na izotiocyjaniany i indole o właściwościach antynowotworowych. Związki te mogą zapobiegać rakowi piersi, pęcherza, jelita grubego, prostaty. Związki te działają również korzystnie na żołądek i wyściółkę jelit, regulują populacje bakterii Helicobacter pylori i w ten sposób zapobiegają powstawaniu wrzodów żołądka.

Kapusta, a cholesterol

Kapusta redukuje również poziom cholesterolu. Błonnik kapusty składa się ze związków, które wiążą cząsteczki kwasu żółciowego w jelitach, są następnie wydalane wraz ze związanym wcześniej tłuszczem. Aby uzupełnić braki kwasu żółciowego organizm czerpie go z istniejącego cholesterolu i w ten sposób obniża się jego poziom.

Kapusta zawiera sporo siarki wpływającej korzystnie na kondycję skóry, włosów, paznokci.

Kapusta zdrowsza po poszatkowaniu lub podgrzaniu

Właściwości antyutleniające kapusty wzrastają po poddaniu jej obróbce, szatkowaniu i podgrzaniu. Podczas przygotowania potraw z kapusty warto ją posiekać i odstawić na 10-15 min, ponieważ po rozcięciu ścian komórek obecne w kapuście enzymy uaktywniają się i przekształcają zawarte w niej glukozynolaty na cenne izotiocyjaniny. Najcenniejsza ze względów zdrowotnych jest kapusta parzona przez 10-15 minut, polana oliwą. Odpowiednio przyrządzoną kapustę mogą jeść również osoby z problemami trawiennymi.

O historii kapusty

Nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi kapusta i gdzie pojawiła się najpierw w znanej nam formie głowiastej. Kapusta była uprawiana w starożytnej Grecji i Rzymie i ceniona za wartości odżywcze i lecznicze. Do Europy przypuszczalnie dotarła wraz z Celtami, około 600 lat p.n.e.

W Polsce znana już we wczesnym średniowieczu, popularna w późniejszych okresach.

O przechowywaniu kapusty na zimę pisze Mikołaj Rej w swoim „Żywocie człowieka poczciwego”. Kapusta była powszechnie uprawiana również u naszych sąsiadów w Niemczech i na Rusi.

Od wieków wykorzystywano też właściwości lecznicze kapusty. Okłady z liści przykładano na bolące stawy, reumatyzm, obrzęki, zranienia. Sok z kapusty stosowano na ogólne wzmocnienie organizmu, przy anemii, na wrzody żołądka.

INFORMACJE PODSTAWOWE
Rodzinakapustowate
Nazwa systematycznaBrassica oleracea L
ORAC*
Kaloryczność25 kcal/100g
*ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g
TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
Wartość odżywcza
Woda92,18 g
Wartość energetyczna25 kcal/103 kJ
Białko1,28 g
Tłuszcz0,10 g
Węglowodany5,8 g
Błonnik2,5 g
Cukier3,2 g
Minerały
Wapń40 mg
Żelazo0,47 mg
Magnez12 mg
Fosfor26 mg
Potas170 mg
Sód18 mg
Cynk18 mg
Miedź0,019 mg
Mangan0,16 mg
Selen0,3 mcg
Witamina C36,6 mg
Witamina B10,061 mg
Witamina B20,04 mg
Witamina B30,234 mg
Witamina B50,212 mg
Witamina B60,124 mg
Foliany mcg
Witamina A98 IU
Witamina E0,15 mg
Witamina K76,0 mcg
Karoten Beta42 mcg
Lutein + Zeaksantin30 mcg
Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database

Kapusta postna
Kapusta Postna
surówka z kapusty kiszonej
Surówka Obiadowa
Kapusta Kiszona