fbpx
Przejdź do treści

Ketchup z przetartych pomidorów

Składniki: przetarte pomidory (235g na 100g ketchupu), cebula ocet spirytusowy, cukier, sól, przyprawy.

8,79 zł
  • z przetartych pomidorów, a nie z koncentratu
  • 235 g pomidorów na 100 g ketchupu
  • tradycyjna receptura potwierdzona certyfikatem JAKOŚĆ TRADYCJA
  • bez glutenu
  • 40 mg polifenoli na 100 g

Ręcznie
wyselekcjonowane

Tylko naturalne
składniki

Bez glutenu

Tradycyjna
receptura

Bez sztucznych dodatków

Wyprodukowane
w Polsce

Warto sięgnąć po przetwory z pomidorów, ponieważ cenny likopen chroniący serce jest łatwiej przyswajalny z pomidorów poddanych obróbce termicznej i zagęszczonych – tak jak ketchup. Likopen pomaga uporać się z wolnymi rodnikami i powodowanym przez nie stresem oksydacyjnym.

Mgr Joanna Bielewska, dietetyk

Oczywiście im więcej pomidorów zużytych do produkcji ketchupu tym więcej likopenu. Dlatego warto wybierać te ketchupy gdzie zużycie pomidorów jest jak największe-np. do produkcji 100 g naszego ketchupu potrzebujemy 235 g świeżych pomidorów.

Pomidory mają sporo potasu regulującego pracę serca i ciśnienie krwi. Dzięki dużej ilości różnorodnych antyutleniaczy (witamina C i E, związków flawonowych, karotenoidów, przede wszystkim likopenu) pomagają uporać się z wolnymi rodnikami i powodowanym przez nie stresem oksydacyjnym. Nasz ketchup ze świeżych pomidorów posiada wyjątkowo intensywny kolor, który świadczy o tym, że zachowało się w nim wiele tych cennych składników.

Ketchup produkujemy ze świeżych, przetartych pomidorów, a nie koncentratu. Pasuje do niego idealnie zdanie: tam gdzie inni zaczynają produkcję ketchupu tam my ją kończymy. Świeże pomidory gotujemy, przecieramy i zagęszczamy w wyparkach (czyli kociołkach próżniowych gdzie temperatura wrzenia wynosi 80°C). Dodajemy przyprawy i nasz ketchup jest gotowy.

Na wyprodukowanie 100 g naszego ketchupu zużywamy 235 g świeżych pomidorów. Ketchupy dostępne na rynku produkowane są z koncentratu pomidorowego i zagęszczane różnego rodzaju mączkami lub innymi zagęstnikami, przez co w składzie pojawia się niepotrzebny gluten.

Program „Wiem co jem” prowadzony przez Katarzynę Bosacką o parówkach i ketchupie, w której dużą rolę odgrywał ketchup ze świeżych pomidorów firmy Krokus, był kręcony właśnie w naszym zakładzie.

Wartość odżywcza w 100g:

Wartość energetyczna421 kJ/100 kcal
Tłuszcz0 g
– w tym kwasy tłuszczowe nasycone0 g
Węglowodany22 g
– w tym cukry17 g
Białko2,1 g
Sól0,8 g

Masa netto: 180 g. Produkt pasteryzowany. Po otwarciu przechowywać w lodówce.

Bezglutenowy.

ketchup dziedzictwo kulinarne
ketchup jakość tradycja

Przepisy

Amerykanie jedzą ketchup ze wszystkim, kanapkami, frytkami, potrawami z grilla, jajami, do obiadu jako porcja warzyw. Jeśli weźmiemy pod uwagę jego cenne właściwości może warto pójść tą drogą. Ketchup ma wiele zastosowań – nam udało się nawet upiec nietypowe, pikantne ciastka z ketchupem.

Spróbuj Również

Certyfikowane produkty tradycyjne przygotowane prostymi metodami według zachowanych receptur i starych przepisów

Pomidory i likopen

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej, dzikie formy występują dziś w Peru, Ekwadorze. Uprawiane były przez Azteków w Meksyku około 500 lat p.n.e. Po odkryciu Ameryki Hiszpanie sprowadzili roślinę na Karaiby, na Filipiny, do Europy.

Pomidory zawierają wiele cennych dla naszego organizmu i coraz lepiej poznanych składników odżywczych. Co ciekawe związki  te (a zwłaszcza likopen) są lepiej przyswajalne w przetworach, po ogrzaniu i rozdrobnieniu warzywa. Dlatego warto sięgać po prawdziwy ketchup czy przecier pomidorowy.