fbpx
Przejdź do treści

Ketchup pikantny

Składniki: przetarte pomidory (235 g na 100 g ketchupu), przetarta papryka chili, cebula, cukier, ocet spirytusowy, sól, przyprawy.

8,19 zł
  • z przetartych pomidorów a nie z koncentratu
  • z dodatkiem świeżej papryki chili
  • 235 g pomidorów na 100 g ketchupu
  • bez glutenu
  • 41 mg polifenoli na 100 g

Ręcznie
wyselekcjonowane

Tylko naturalne
składniki

Tradycyjna
receptura

Bez sztucznych dodatków

Wyprodukowane
w Polsce

Warto sięgnąć po przetwory z pomidorów, ponieważ cenny likopen chroniący serce jest łatwiej przyswajalny z pomidorów poddanych obróbce termicznej i zagęszczonych – tak jak ketchup. Likopen pomaga uporać się z wolnymi rodnikami i powodowanym przez nie stresem oksydacyjnym.

Mgr Joanna Bielewska, dietetyk

Warto sięgnąć po nasz ketchup pikantny, ponieważ zawiera likopen i kapsaicyjnę.  Likopen pomaga uporać się z wolnymi rodnikami i powodowanym przez nie stresem oksydacyjnym. Cenna kapsaicyna (z przetartej papryki chili) ma mi.in właściwości przeciwbólowe, bakteriobójcze i wspomaga odchudzanie. Żywy kolor naszego ketchupu świadczy o tym, że najprawdopodobniej zachowało się wiele tych cennych składników.

Nasz ketchup produkujemy ze świeżych, przetartych pomidorów a nie koncentratu. Pasuje do niego idealnie zdanie: tam gdzie inni zaczynają produkcję ketchup tam my ją kończymy. Świeże pomidory i paprykę chili gotujemy, przecieramy i zagęszczamy w wyparkach, (czyli kociołkach próżniowych gdzie temperatura wrzenia wynosi 80°C). Dodajemy przyprawy i nasz ketchup jest gotowy.  Ketchupy dostępne na rynku produkowane są z koncentratu pomidorowego i zagęszczane różnego rodzaju mączkami lub innymi zagęstnikami.

Pikantności dodaje mu świeża, przetarta papryka chili. Na wyprodukowanie 100 g naszego ketchupu zużywamy 235 g świeżych pomidorów.

Wartość odżywcza w 100g:

Wartość energetyczna427 kJ/102 kcal
Białko2,3 g
Tłuszcz0 g
– w tym kwasy tłuszczowe nasycone0 g
Węglowodany22 g
– w tym cukry17 g
Sól0,8 g

Produkt pasteryzowany. Masa netto: 180 g

Przepisy

Amerykanie jedzą ketchup ze wszystkim, kanapkami, frytkami, potrawami z grilla, jajami, do obiadu jako porcja warzyw. Jeśli weźmiemy pod uwagę jego cenne właściwości może warto pójść tą drogą. Nam udało się upiec pikantne ciastka z ketchupem.

Spróbuj Również

Certyfikowane produkty tradycyjne przygotowane prostymi metodami według zachowanych receptur i starych przepisów

Pomidory i likopen

Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej, dzikie formy występują dziś w Peru, Ekwadorze. Uprawiane były przez Azteków w Meksyku około 500 lat p.n.e. Po odkryciu Ameryki Hiszpanie sprowadzili roślinę na Karaiby, na Filipiny, do Europy.

Pomidory zawierają wiele cennych dla naszego organizmu i coraz lepiej poznanych składników odżywczych. Co ciekawe związki  te (a zwłaszcza likopen) są lepiej przyswajalne w przetworach, po ogrzaniu i rozdrobnieniu warzywa. Dlatego warto sięgać po prawdziwy ketchup czy przecier pomidorowy.