Kapusta czerwona

Wybieraj kapustę czerwoną – dostarczaj wiele cennych dla naszego organizmu związków!

Ważnym składnikiem kapusty są polifenole i glukozynolaty, coraz lepiej poznawane związki o właściwościach antyutleniających, antyzapalnych. Kapusta czerwona jest znacznie bogatsza w polifenole od kapusty białej. W 100 g kapusty czerwonej znajduje się aż 196,5 mg polifenoli, z czego 28,3 mg stanowią bardzo cenne przeciwzapalne antocyjaniny.

Ostatnio przeprowadzono wiele badań sprawdzających, czy związki występujące w kapuście mogą mieć działanie zapobiegające wystąpieniu nowotworów. Badania te wykazały, że w kapuście występują 3 grupy związków o właściwościach antynowotworowych. Są to antyoksydanty, związki antyzapalne i glukozynolany.

Właściwości antyutleniające zawdzięcza kapusta dużej zawartości witaminy C, A oraz polifenoli. Związki te zapobiegają wystąpieniu groźnego dla organizmu stresu tlenowego. Stres tlenowy powoduje zniszczenia i zmiany w komórkach prowadzące do powstawania nowotworów.

Związki o właściwościach antyzapalnych, polifenole, pomagają zapobiegać niepożądanym chronicznym stanom zapalnym, przyczynom wielu chorób.

 

Dlaczego glukozynolany występujące w kapuście czerwonej są cenne dla zdrowia.

Występujące w kapuście glukozynolany przekształcają się w organizmie na izotiocyjaniany i indole o właściwościach antynowotworowych. Glukozynolany z kapusty czerwonej przekształcają się w uważany za najcenniejszy w zwalczaniu nowotworów sulforafan.

Związki te mogą zapobiegać rakowi:

* piersi

* pęcherza

* jelita grubego

* prostaty.

Związki te działają również korzystnie na żołądek i wyściółkę jelit, regulują populacje bakterii Helicobacter pylori i w ten sposób zapobiegają powstawaniu wrzodów żołądka.

 

Za wysoki cholesterol? Jedź kapustę!

Kapusta redukuje również poziom cholesterolu. Błonnik kapusty składa się ze związków, które wiążą cząsteczki kwasu żółciowego w jelitach, są następnie wydalane wraz ze związanym wcześniej tłuszczem. Aby uzupełnić braki kwasu żółciowego organizm czerpie go z istniejącego cholesterolu i w ten sposób obniża się jego poziom.

Kapusta zawiera sporo siarki wpływającej korzystnie na kondycję skóry, włosów, paznokci.

 

Przetwory lepsze od świeżej kapusty czerwonej!

Właściwości antyutleniające kapusty wzrastają po poddaniu jej obróbce, szatkowaniu i podgrzaniu. Podczas przygotowania potraw z kapusty warto ją posiekać i odstawić na 10-15 min, ponieważ po rozcięciu ścian komórek obecne w kapuście enzymy uaktywniają się i przekształcają zawarte w niej glukozynolaty na cenne izotiocyjaniny. Najcenniejsza ze względów zdrowotnych jest kapusta parzona przez 10-15 minut, polana oliwą – taka jak nasza. Odpowiednio przyrządzoną kapustę mogą jeść również osoby z problemami trawiennymi.

Krótka historia kapusty

Nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi kapusta i gdzie pojawiła się najpierw w znanej nam formie głowiastej. Kapusta była uprawiana w starożytnej Grecji i Rzymie i ceniona za wartości odżywcze i lecznicze. Do Europy przypuszczalnie dotarła wraz z Celtami, około 600 lat p.n.e.

W Polsce znana już we wczesnym średniowieczu, popularna w późniejszych okresach.

O przechowywaniu kapusty na zimę pisze Mikołaj Rej w swoim “Żywocie człowieka poczciwego”. Kapusta była powszechnie uprawiana również u naszych sąsiadów w Niemczech i na Rusi.

Od wieków wykorzystywano też właściwości lecznicze kapusty. Okłady z liści przykładano na bolące stawy, reumatyzm, obrzęki, zranienia. Sok z kapusty stosowano na ogólne wzmocnienie organizmu, przy anemii, na wrzody żołądka.

INFORMACJE PODSTAWOWE

Rodzina

kapustowate

Nazwa systematyczna

Kapusta Brassica oleracea L

ORAC*

529

Kaloryczność

31 kcal/100g
*ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g


TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH

Wartość odżywcza

Woda

90,39 g

Wartość energetyczna

31 kcal/130 kJ

Białko

1,43 g

Tłuszcz

0,16 g

Węglowodany

7,37 g

Błonnik

2,1 g

Cukier

3,83 g

Minerały

Wapń

45 mg

Żelazo

0,80 mg

Magnez

16 mg

Fosfor

30 mg

Potas

243 mg

Sód

27 mg

Cynk

0,22 mg

Miedź

0,017 mg

Mangan

0,243 mg

Selen

0,6 mcg

Witamina C

57,0 mg

Witamina B1

0,064 mg

Witamina B2

0,069 mg

Witamina B3

0,418 mg

Witamina B5

0,147 mg

Witamina B6

0,209 mg

Foliany

18 mcg

Witamina A

1116 IU

Witamina E

0,11 mg

Witamina K

38,2 mcg

Karoten Beta

670 mcg

Lutein + Zeaksantin

329 mcg

Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database


Komentuj