Kapusta czerwona i jej cenne właściwości

Wybieraj kapustę czerwoną – dostarczaj wiele cennych dla naszego organizmu związków!

Ważnym składnikiem kapusty są polifenole i glukozynolaty, coraz lepiej poznawane związki o właściwościach antyutleniających, antyzapalnych. Kapusta czerwona jest znacznie bogatsza w polifenole od kapusty białej. W 100 g kapusty czerwonej znajduje się aż 196,5 mg polifenoli, z czego 28,3 mg stanowią bardzo cenne przeciwzapalne antocyjaniny.

Ostatnio przeprowadzono wiele badań sprawdzających, czy związki występujące w kapuście mogą mieć działanie zapobiegające wystąpieniu nowotworów. Badania te wykazały, że w kapuście występują 3 grupy związków o właściwościach antynowotworowych. Są to antyoksydanty, związki antyzapalne i glukozynolany.

Właściwości antyutleniające zawdzięcza kapusta dużej zawartości witaminy C, A oraz polifenoli. Związki te zapobiegają wystąpieniu groźnego dla organizmu stresu tlenowego. Stres tlenowy powoduje zniszczenia i zmiany w komórkach prowadzące do powstawania nowotworów.

Związki o właściwościach antyzapalnych, polifenole, pomagają zapobiegać niepożądanym chronicznym stanom zapalnym, przyczynom wielu chorób.

Dlaczego glukozynolany występujące w kapuście czerwonej są cenne dla zdrowia.

Występujące w kapuście glukozynolany przekształcają się w organizmie na izotiocyjaniany i indole o właściwościach antynowotworowych. Glukozynolany z kapusty czerwonej przekształcają się w uważany za najcenniejszy w zwalczaniu nowotworów sulforafan.

Związki te mogą zapobiegać rakowi:

  • piersi
  • pęcherza
  • jelita grubego
  • prostaty.

Związki te działają również korzystnie na żołądek i wyściółkę jelit, regulują populacje bakterii Helicobacter pylori i w ten sposób zapobiegają powstawaniu wrzodów żołądka.

Za wysoki cholesterol? Jedz kapustę!

Kapusta redukuje również poziom cholesterolu. Błonnik kapusty składa się ze związków, które wiążą cząsteczki kwasu żółciowego w jelitach, są następnie wydalane wraz ze związanym wcześniej tłuszczem. Aby uzupełnić braki kwasu żółciowego organizm czerpie go z istniejącego cholesterolu i w ten sposób obniża się jego poziom.

Kapusta zawiera sporo siarki wpływającej korzystnie na kondycję skóry, włosów, paznokci.

Przetwory lepsze od świeżej kapusty czerwonej!

Właściwości antyutleniające kapusty wzrastają po poddaniu jej obróbce, szatkowaniu i podgrzaniu. Podczas przygotowania potraw z kapusty warto ją posiekać i odstawić na 10-15 min, ponieważ po rozcięciu ścian komórek obecne w kapuście enzymy uaktywniają się i przekształcają zawarte w niej glukozynolaty na cenne izotiocyjaniny. Najcenniejsza ze względów zdrowotnych jest kapusta parzona przez 10-15 minut, polana oliwą – taka jak nasza. Odpowiednio przyrządzoną kapustę mogą jeść również osoby z problemami trawiennymi.

Krótka historia kapusty

Nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi kapusta i gdzie pojawiła się najpierw w znanej nam formie głowiastej. Kapusta była uprawiana w starożytnej Grecji i Rzymie i ceniona za wartości odżywcze i lecznicze. Do Europy przypuszczalnie dotarła wraz z Celtami, około 600 lat p.n.e.

W Polsce znana już we wczesnym średniowieczu, popularna w późniejszych okresach.

O przechowywaniu kapusty na zimę pisze Mikołaj Rej w swoim “Żywocie człowieka poczciwego”. Kapusta była powszechnie uprawiana również u naszych sąsiadów w Niemczech i na Rusi.

Od wieków wykorzystywano też właściwości lecznicze kapusty. Okłady z liści przykładano na bolące stawy, reumatyzm, obrzęki, zranienia. Sok z kapusty stosowano na ogólne wzmocnienie organizmu, przy anemii, na wrzody żołądka.

INFORMACJE PODSTAWOWE
Rodzinakapustowate
Nazwa systematycznaKapusta Brassica oleracea L)
ORAC*529
Kaloryczność31 kcal/100g
*ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g
TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
Wartość odżywcza
Woda90,39 g
Wartość energetyczna31 kcal/130 kJ
Białko1,43 g
Tłuszcz0,16 g
Węglowodany7,37 g
Błonnik2,1 g
Cukier3,83 g
Minerały
Wapń45 mg
Żelazo0,80 mg
Magnez16 mg
Fosfor30 mg
Potas243 mg
Sód27 mg
Cynk0,22 mg
Miedź0,017 mg
Mangan0,243 mg
Selen0,6 mcg
Witamina C57,0 mg
Witamina B10,064 mg
Witamina B20,069 mg
Witamina B30,418 mg
Witamina B50,147 mg
Witamina B60,209 mg
Foliany18 mcg
Witamina A1116 IU
Witamina E0,11 mg
Witamina K38,2 mcg
Karoten Beta670 mcg
Lutein + Zeaksantin329 mcg
Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database