fbpx
Przejdź do treści

Jesteś poddenerwowany? Zjedź klika jeżyn!

  Krótka historia jeżyn

  Jeżyny należą do rodziny roślin różowatych, są znane ludziom od czasów prehistorycznych zarówno w Europie jak w Ameryce, różne ich odmiany występują na całym świecie w strefie klimatu umiarkowanego.

  Od wieków znano ich właściwości lecznicze, pisali o nich Hipokrates, Pliniusz, Galen. W Grecji Dioskurides zalecał stosowanie okładu z odwaru liści jeżyn na trudno gojące się rany. W XVI w używano soku jeżynowego do zwalczania infekcji jamy ustnej i oczu. Dziś owoce wchodzą w skład potraw dla dzieci i potraw dietetycznych, jako składnik wzmacniający i uspakajający.

  Wartości odżywcze jeżyn

  Jeżyny tak jak ich krewniaczki maliny mają specyficznie zbudowany owoc, wielopestkowiec. Składa się on z kilkunastu połączonych mini owocków, każdy ze swoją pesteczką i skórką. Dlatego jeżyny zawierają bardzo dużo cennego błonnika, do 20% masy owocu. Błonnik wpływa korzystnie na pracę układu trawiennego. Jeżyny mają działanie przeciwbiegunkowe, przeciwbakteryjne, moczopędne, poprawiają przemianę materii. Zawierają naturalny kwas salicylowy (główny składnik aspiryny) naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.

  Jeżyny zawierają związki o silnym działaniu przeciwutleniającym, czyli antocyjany (barwniki roślinne), kwasy fenolowe takie jak kwas elagowy, kawowy, kumarowy, cynamonowy, witaminy A , C, E. Jeżyny należą do owoców o bardzo wysokiej wartości wskaźnika zdolności pochłaniania reaktywnych form tlenu ORAC., dla jeżyn wynosi on 5905 jedn.

  Antocyjany nadają im intensywny kolor. Według najnowszych badań związki te mogą poprawiać pamięć i sprawność umysłu u osób starszych, ponieważ chronią komórki nerwowe przed niszczącym działaniem tlenu.

  Poprawiają działanie systemu sercowo-naczyniowego na kilka sposobów:

  • regulują poziom tłuszczu we krwi,
  • redukują poziom złego cholesterolu LDL a podnoszą poziom dobrego HDL,
  • poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych i chronią ich wyściółkę,
   regulują ciśnienie krwi,
  • wzmacniają najmniejsze naczynia krwionośne – kapilarne, tym samym ułatwiają mikrokrążenie, co wpływa korzystnie na wzrok, chronią siatkówkę przed utlenianiem,
  • zwiększenie szczelności naczyń krwionośnych i polepszenie przepływów żylnych zmniejsza możliwość wystąpienia żylaków i pajączków.

  Jeżyny regulują poziom cukru we krwi, mogą być spożywane przez osoby z cukrzycą.

  Coraz liczniejsze badania prowadzone na kwasach fenolowych wskazują, że związki te mogą wzmacniać naturalne mechanizmy ochronne przed szokiem tlenowym i chemicznym, nie dopuszczać do uszkodzenia materiału genetycznego. Związki zawarte w jeżynach mogą być pomoce zapobieganiu i terapii chorób wywołanych przez wolne rodniki, takich jak rak piersi, przewodu pokarmowego, krwi. Mogą pomóc w zapobieganiu chorobom układu krwionośnego i cukrzycy.

  100 g jeżyn zawiera przeciętnie:

  • 43 kcal
  • 0,49g tłuszczu (są to głownie cenne wielonienienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w pestkach)
  • 9,61 g węglowodanów
  • 5,3g błonnika
  • 29 mg wapnia
  • 0,6 g żelaza
  • 162 mg potasu
  • 0,2 mg miedzi.

  INFORMACJE PODSTAWOWE
  Rodzinaróżowate
  Nazwa systematycznaJeżyna (Rubus L)
  ORAC*5 905
  Kaloryczność43kcal/100g
  *ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g
  TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
  Wartość odżywcza
  Woda88,15 g
  Wartość energetyczna43 kcal/ kJ
  Białko1,39 g
  Tłuszcz0,49 g
  Węglowodany9,61 g
  Błonnik5,3 g
  Cukier4,88 g
  Minerały
  Wapń29 mg
  Żelazo0,62 mg
  Magnez20 mg
  Fosfor22 mg
  Potas162 mg
  Sód1 mg
  Cynk0,53 mg
  Miedź0,22 mg
  Mangan0,28 mg
  Selen mcg
  Witamina C21,0 mg
  Witamina B10,02 mg
  Witamina B20,026 mg
  Witamina B30,646 mg
  Witamina B51,25 mg
  Witamina B60,03 mg
  Foliany711mcg
  Witamina A214 IU
  Witamina E1,17 mg
  Witamina K19,8 mcg
  Karoten Beta27 mcg
  Lutein + Zeaksantin mcg
  Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database