KROKUS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
SKLEP

❤️Jakość z tradycji, smaki z natury ❤️

Bez konserwantów, bez zagęstników, bez barwników, bez glutenu

Spróbuj naszych domowych przetworów ❤️

❤️Mamy najlepsze przetwory❤️

Jak zacząć biegać?

Artykuły i przepisy
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Artykuł został przygotowany przez trenera biegania, Pawła Wysockiego, www.lubelskibiegacz.pl, w ramach cyklu KROKus do aktywności fizycznej.

 

Bieganie to jedna z najłatwiej dostępnych form aktywności fizycznej. Można biegać w pojedynkę. Nie potrzeba specjalnej infrastruktury. Prawie każdy posiada w swojej szafie sprzęt i obuwie sportowe. Wydawać by się mogło, że nic bardziej prostszego, ale czy na pewno?

 

Trzeba metaforycznie spojrzeć przed i za siebie.

 

Spojrzenie w tył

 

To nic innego, jak ocena swojej aktywności sportowej w ostatnich latach. Wiele osób rusza z kopyta, zapominając o (często) wieloletniej absencji sportowej. Ich aktywność ograniczała się do kursowania między domem, autem i biurkiem, przy którym spędzali większość czasu w pozycji siedzącej. Taki styl życia sprawia, że ciało odzwyczaja się od ruchu i trzeba to brać pod uwagę.

 

W nieco lepszej sytuacji są osoby, które „coś tam” się ruszały, ale w tym przypadku też zalecana jest ostrożność. Jak ktoś gra w squasha, gra w piłę, jeździ na rowerze, chodzi na siłownię to tym lepiej, ale… Bieganie to specyficzna aktywność, bo ciało pracuje bez przerwy, a zakres ruchu jest podobny. W trakcie gry w piłkę czy jazdy na rowerze są przerwy, a intensywność bywa zmienna, prawda?

 

Spojrzenie w przód

 

Jak już jesteśmy świadomi własnego doświadczenia, to łatwiej jest planować bezpieczny powrót do sportu. W tym miejscu podkreślam słowo „bezpieczny”, bo wiele osób wybiera drogę na pozorne skróty. Zapominają o tym upływającym czasie. PESEL nie kłamie. Biegają za często, za dużo i za szybko. Wszystko dlatego, że odkrywają na nowo, że bieganie jest przyjemne i wnosi niesamowitą energię do całego życia. Wtedy pojawiają się problemy, które rujnują ten stan. Zazwyczaj to wymowny (i bolesny) protest ciała, które nie nadąża za głową.

 

Kontuzje i bieganie nie idą ze sobą w parze. Wystarczy myśleć długofalowo. Należy budować swoją formę metodą małych kroczków. Idealnym początkiem jest marszobieg. Podział aktywności na odcinki biegane i chodzone. Taka aktywność wystarczy, aby wydolność rosła, a ciało stopniowo przypominało sobie, że bieganie jest dla każdego. Z czasem odcinki biegowe są coraz dłuższe, a przerwy krótsze. Finalny cel jest taki, aby móc biegać co najmniej 30 minut z uśmiechem na twarzy. To świetna podstawa, aby móc nieco urozmaicić swoje bieganie.

 

Innym ważnym zagadnieniem, który ma ścisły związek z bieganiem, jest tempo. Często widzę początkujących biegaczy, którzy dosłownie walczą o każdy oddech. Takie bieganie jest nieprzyjemne i niezdrowe. To ogromne obciążenie dla organizmu. Każdy początkujący biegacz powinien biegać w tempie konwersacyjnym. Co to oznacza? Jeżeli możesz biec i swobodnie rozmawiać, to poruszasz się w tempie konwersacyjnym. Jak masz problem z mówieniem w trakcie biegu, to biegniesz za szybko. Czasem może być tak, że wstępem do biegania jest szybki marsz i nie ma w tym nic złego.

 

Ostatnią kwestią, która ma znaczenie, jest samopoczucie po bieganiu. Powinno pojawić się „zdrowe” zmęczenie. Jeżeli czujesz ogromne zmęczenie, a wręcz wyczerpanie, to oznacza, że aktywność była zbyt intensywna.

 

Jak to mawiał Paracelsus: Dosis Facit Venenum, czyli dawka czyni truciznę. Ruch to zdrowie, ale trzeba zachować ostrożność, aby tak właśnie było.

 

Powodzenia!

Najlepsze tradycyjne przetwory KROKUS
Powidła śliwkowe bez dodatku cukru
Powidła śliwkowe bez dodatku cukru

14,19 zł

szt.
Buraczki tarte
Buraczki tarte

11,59 zł

szt.
Syrop cytrynowy
Syrop cytrynowy

11,59 zł

szt.
Przecier pomidorowy
Przecier pomidorowy

9,19 zł

szt.
Syrop malinowy
Syrop malinowy

15,79 zł

szt.
Ogórki kiszone
Ogórki kiszone

15,59 zł

szt.
Surówka obiadowa z kapusty kiszonej
Surówka obiadowa z kapusty kiszonej

10,79 zł

szt.
Ketchup
Ketchup

8,79 zł

szt.
Sos pomidorowy z warzywami
Sos pomidorowy z warzywami

11,39 zł

szt.
Syrop śliwkowy korzenny
Syrop śliwkowy korzenny

13,39 zł

szt.
Syrop wiśniowy
Syrop wiśniowy

13,79 zł

szt.
Syrop z czarnego bzu
Syrop z czarnego bzu

14,19 zł

szt.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl