KROKUS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
SKLEP

🐣Wielkanocna przerwa- zamówienia złożone od 27.03 do 01.04 wyślemy 02.04 🐣 

❤️Jakość z tradycji, smaki z natury ❤️

Bez konserwantów, bez zagęstników, bez barwników, bez glutenu

Spróbuj naszych domowych przetworów ❤️

❤️Mamy najlepsze przetwory❤️

Grzyby cud prawdziwy

Artykuły i przepisy
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Informacje ogólne

Krótka historia grzybów

Dlaczego warto jeść grzyby - wartości odżywcze

Tabela wartości odżywczych

 

Informacje ogólne

Grzyby to organizmy niebędące ani roślinami ani zwierzętami, dlatego mają ciekawy skład. Zawierają bardzo dużo wody, jak rośliny, ale ich suchą masę stanowią w dużej mierze białka jak u zwierząt. Zawierają kwas linolenowy występujący głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale także błonnik. Zawierają wiele minerałów. Nasz zmysł smaku odbiera je jak mięso, ale grzyby są zdecydowanie mniej kaloryczne, są źródłem łatwo przyswajalnych aminokwasów, witamin z grupy B, minerałów, węglowodanów, błonnika i tłuszczów.

Krótka historia grzybów

Grzyby były zbierane i spożywane w czasach prehistorycznych, przez gromady myśliwsko–zbierackie. W starożytności uważano, że mają specjalne moce. Egipcjanie wierzyli, iż dają nieśmiertelność i dlatego mogli je jeść tylko faraonowie, dla Rzymian były jedzeniem bogów, w wielu kulturach uważano, że zjedzenie grzybów daje nadludzkie siły.

Uprawa grzybów zaczęła się prawdopodobnie w Azji (Chiny, Japonia). W Europie zaczęto uprawiać pieczarki w XVII w we Francji, w jaskiniach i tunelach pod Paryżem. Jednak najcenniejszych gatunków, takich jak borowiki czy podgrzybki, nie umiemy uprawiać do dziś.

Właściwości lecznicze grzybów opisał Hipokrates ok. 400 r p.n.e. Polski zielarz i jasnowidz, ksiądz Klimuszko bardzo cenił grzyby, jako naturalne antybiotyki i pomoc dla systemu nerwowego.

Dlaczego warto jeść grzyby - wartości odżywcze

Grzyby – żywność funkcjonalna

Grzyby zawierają od 1,5 do 3,6 g na 100 g białka, w tym prawie wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne (czyli takie, które muszą być dostarczone z pożywieniem, bo nasz organizm nie potrafi ich wytworzyć). Ze względu na bogactwo składników aktywnych biologicznie grzyby można zaliczyć do żywności funkcjonalnej, czyli mającej właściwości prozdrowotne.

Grzyby – wsparcie dla systemu immunologicznego

Związki występujące w grzybach np.: B – glukany, równoważą aktywność białych ciałek krwi i mogą wspomagać system immunologiczny w walce z artretyzmem, nowotworami, chorobami układu krążenia. Grzyby mogą zapobiegać powstawaniu chronicznych stanów zapalnych, bo zawarte w nich związki blokują produkcję molekuł prozapalnych takich jak IL-10 i IFN –gamma.

Antyutleniacze w grzybach

Mają silne działanie przeciwutleniające, bo zawierają ważne antyutleniacze takie jak selen, cynk, mangan, i związki antyoksydacyjne zapobiegające zniszczeniu DNA, wzmacniają działalność enzymów antyoksydacyjnych.

Pomagają w zapobieganiu powstawania chorób sercowo-naczyniowych, dzięki zawartości antyutleniaczy i związków przeciwzapalnych. Obniżają poziom cholesterolu dzięki zawartości lowastatyny a także obniżają stężenie cholesterolu we krwi i w wątrobie. Obniżają ciśnienie krwi.

Grzyby dobre na wszystko

Grzyby mogą być pomocne w zapobieganiu nowotworom, bo z jednej strony zapobiegają stanom zapalnym a poza tym zawierają wiele związków antynowotworowych takich jak polisacharydy, terpenoidy, lektyny, kwas linolenowy. Różne frakcje błonnika zawarte w grzybach mają właściwości przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwbakteryjne (utrudniają przyleganie bakterii do narządów), przeciwwirusowe.

Pokarm młodości

Grzyby są bardzo bogate w selen – pierwiastek młodości. Selen zwiększa elastyczność tkanek, chroni błony komórkowe, opóźnia ich starzenie, jest bardzo silnym antyutleniaczem, wchodzi w skład enzymów walczących z wolnymi rodnikami, jest ważny dla prawidłowego działania hormonów tarczycy, ogranicza rozrost komórek rakowych. Selen może także znosić toksyczne działanie metali ciężkich.

Wartości odżywcze grzybów

Grzyby w 100 gramach zawierają przeciętnie tylko 22 kalorie; 2,5g wartościowego białka; 0,1 g tłuszczu, 4 g węglowodanów; 0,6 g błonnika. Są bardzo cennym źródłem substancji mineralnych trudno dostępnych w innych pokarmach.

Zaspakajają aż:

  • 37% naszego zapotrzebowania na selen
  • 24% zapotrzebowania na miedź
  • 12% zapotrzebowania na potas
  • 11 % zapotrzebowania na fosfor
  • 7 % zapotrzebowania na cynk

Warto, więc włączyć grzyby do naszego jadłospisu zarówno świeże, jaki i marynowane czy suszone.

Należy jednak pamiętać o tym, że są ciężkostrawne i nie powinny być podawane dzieciom i osobom starszym. Grzyby kumulują również metale ciężkie z otoczenia. Nie należy jeść grzybów zebranych na terenach pokopalnianych i w pobliżu hut metali. Zaleca się jedzenie 250g grzybów 1-2 razy w tygodniu.

Wartości odżywcze grzybów

Woda g
Wartość energetyczna 22 kcal/74 kJ
Białko 2,5 g
Tłuszcz 0,10 g
Węglowodany 4 g
Błonnik 0,6 g
Cukier 5 g

 

 

Lit: Beata Ulewicz-Magulska : Selen w roślinnych surowcach leczniczych, zawartość, rozmieszczenie i wzajemne relacje z innymi pierwiastkami, Gdańsk, 2008 Rozprawa dokt. W AM Gdańsk.

Iwona Sas-Golak, Krzysztof Sobieralski, Marek Siwulski, Jolanta Lisiecka ( katedra warzywnictwa Uniw. Przyrodn. W Poznaniu ) ; Skład, wartości odżywcze oraz właściwości zdrowotne grzybów pozyskiwanych ze stanowisk naturalnych, Kosmos, tom 60, 2011, nr 3-4 str. 483-490

 

 

Najlepsze tradycyjne przetwory KROKUS
Przecier pomidorowy
Przecier pomidorowy

9,19 zł

szt.
Buraczki tarte
Buraczki tarte

11,59 zł

szt.
Syrop malinowy
Syrop malinowy

15,79 zł

szt.
Syrop cytrynowy
Syrop cytrynowy

11,59 zł

szt.
Powidła śliwkowe bez dodatku cukru
Powidła śliwkowe bez dodatku cukru

14,19 zł

szt.
Surówka obiadowa z kapusty kiszonej
Surówka obiadowa z kapusty kiszonej

10,79 zł

szt.
Ogórki konserwowe
Ogórki konserwowe

11,59 zł

szt.
Ćwikła z chrzanem
Ćwikła z chrzanem

8,39 zł

szt.
Syrop z pigwowca
Syrop z pigwowca

19,99 zł

szt.
Sos pomidorowy z warzywami
Sos pomidorowy z warzywami

11,39 zł

szt.
Ketchup
Ketchup

8,79 zł

szt.
Syrop śliwkowy korzenny
Syrop śliwkowy korzenny

13,39 zł

szt.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl