Gruszki

Gruszki konferencja na gałęzi

Krótka historia gruszek

Gruszki są drzewem półkuli północnej. Występują w Europie, Azji, Afryce w strefie klimatu umiarkowanego. Należą do jednych z najstarszych uprawianych roślin sadowniczych. Odmianę azjatycką uprawiano w starożytnych Chinach, odmianę europejską znali Grecy (Homer nazywa gruszki darem od bogów).

Rzymianie uprawiali i potrafili szczepić drzewka. Owoce dobrze się przechowywały były, więc cennym pożywieniem dla podróżnych. W XVII wieku głównie we Francji wyhodowano nowe odmiany grusz, które zaczęły podbijać całą Europę.

Czesław Caryk, historyk i twórca KROKUS

Na ziemiach polskich grusze były również popularne. Mikołaj Rej opisując uroki lata wymienia „gruszeczki” wśród owoców uprawianych. Z ”Trylogii” pamiętamy spór Rzędziana z sąsiadami o owoce gruszy rosnącej na miedzy. W XIX w gruszkami płacono często za pomoc w pracach polowych. Gruszki suszono i przygotowywano na wiele różnych sposobów.

Wartości odżywcze gruszek

Oprócz niewątpliwych walorów smakowych gruszki są też cennym źródłem różnych składników odżywczych. Gruszki zawierają wiele związków organicznych o cennych i coraz lepiej poznawanych właściwościach. Są to związki z grupy flawonoidów takie jak kwasy hydroksybenzoesowe, hydroksycynamonowe (kumarowy, ferulowy) arbutin, flawanole (katechiny) flawonole (kwercytyna, kempferol) oraz karotenoidy ( beta karoten, luteina, zeaksantyna).

Gruszki zawierają niewiele szerzej znanych związków antyoksydacyjnych i antyzapalnych takich jak np. witamina E, ale są bogate w inne organiczne związki antyutleniające i przeciwzapalne. Są to wymienione powyżej flawonoidy i karotenoidy. Dzięki temu gruszki mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby związane z chronicznymi stanami zapalnymi i nadmiernym stresem oksydacyjnym. Do tych chorób należą choroby serca, cukrzyca typu II, nowotwory.
Gruszki zawierają bardzo dużo błonnika zarówno rozpuszczalnego jak nierozpuszczalnego. Dzięki temu mogą pomóc w zapobieganiu wystąpienia cukrzycy typu II, i chorobom serca.

Związki zawarte w gruszkach, między innymi kwercytyna, kempferol, epikatechina pomagają poprawić wrażliwość na insulinę.

Błonnik zawarty w gruszkach łączy się z kwasami żółciowymi w jelicie zmniejszając syntezę cholesterolu. Jako substancja czyszcząca jelita ze złogów jest również pomocny w zapobieganiu rakowi jelita grubego. Wydaje się, że kwasy cynamonowe występujące w gruszkach (kumarowy, ferulowy) zmniejszają ryzyko zachorowania na raka żołądka i przełyku.

Gruszki są lekkostrawne i nie wywołują uczuleń. Są, więc cennym składnikiem diety dla niemowląt i osób ze skłonnością do alergii.

Dojrzałe gruszki pobudzają trawienie, przeciwdziałają zaparciom.

Owoce gruszy zawierają też jod wspomagający pracę tarczycy i bor cenny dla systemu nerwowego.

INFORMACJE PODSTAWOWE

Rodzina

różowate

Nazwa systematyczna

Gruszka (Pyrus communis)

ORAC*

2 201

Karolyczność

58 kcal/100g
*ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity)- zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostą ORAC jest mikromol TE /100g


TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH

Wartość odżywcza

Woda

83,71 g

Wartość energetyczna

58 kcal/424 kJ

Białko

0,38 g

Tłuszcz

0,12 g

Węglowodany

15,46 g

Błonnik

3,1 g

Cukier

9,8 g

Minerały

Wapń

9 mg

Żelazo

0,17 mg

Magnez

7 mg

Fosfor

11 mg

Potas

119 mg

Sód

1 mg

Cynk

0,1 mg

Miedź

0,082 mg

Mangan

0,049 mg

Selen

0,1 mcg

Witamina C

4,2 mg

Witamina B1

0,012 mg

Witamina B2

0,025 mg

Witamina B3

0,157 mg

Witamina B5

0,048 mg

Witamina B6

0,028 mg

Foliany

7 mcg

Witamina A

23 IU

Witamina E

0,12 mg

Witamina K

4,5 mcg

Karoten Beta

13 mcg

Lutein + Zeaksantin

45 mcg

Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database


Komentuj