Dlaczego warto sięgać po maliny i ich przetwory?

Krótka historia malin

Maliny należą do rodziny roślin różowatych, występują w różnych odmianach na całym świecie. Były znane i zbierane w czasach prehistorycznych, pierwsza pisemna wzmianka o zbieraniu i spożywaniu malin pochodzi od Kato, Greka piszącego w 300 r. p.n.e. Pierwsze wzmianki o ich uprawie mamy z VI w n.e., ale zakłada się, że pierwsze maliny uprawowe wychodowano w ogrodach przyklasztornych w XV w.

Od wieków znane są też ich właściwości lecznicze, rozgrzewające, przeciwgorączkowe, wzmacniające.

Wartości odżywcze malin

Maliny zawierają  związki antyutleniające i antyzapalne  takie jak antocyjany (np. cyjaniną), flawonoidy (np.: tiliroside), taniny (np.: ellagitannina), fenolokwasy (np.: kwas elagowy), resweratrol, witaminę C. Dzięki temu mogą chronić organizm przed stresem tlenowym,  (czyli zachwianiem równowagi pomiędzy stałą produkcją reaktywnych form tlenu a ich likwidacją przez organizm) i niepożądanymi stanami zapalnymi i związanymi z tym chorobami  takimi jak niektóre rodzaje raka, choroby układu krążenia,  artretyzm. Maliny są usadowione wysoko w skali  ORAC (pokarmy wykazujące silne właściwości antyutleniające), 100g malin zawiera 5065 jedn.

Występujący w malinach kwas elagowy  to związek o właściwościach antynowotworowych, antywirusowych, może też  zapobiegać nadprodukcji i nadaktywności enzymów prozapalnych (COX -1 COX -2), co może zmniejszać niepożądane stany zapalne. Dlatego maliny mogą być pomocne w zapobieganiu i leczeniu  chorób reumatycznych.

Ellagitanniny obecne w malinach  mogą zmniejszać  ilość komórek rakowych w organizmie przez wysyłanie sygnałów do apoptozy (rozpadu) tych komórek  i zapobieganiu tworzenia się nowych zmutowanych komórek.

Występujący w malinach w dużej ilości związek  o nazwie rheosmin (keton malinowy, nadaje malinom zapach) może być pomocny w zwalczaniu otyłości i otłuszczenia wątroby,  ponieważ przyspiesza metabolizm komórek tłuszczowych (pobieranie tlenu, produkcję ciepła) dzięki czemu odkłada się mniej tłuszczu. Rheosmin obniża  również aktywność enzymu  lipazy trzustkowej, przez co utrudnia wchłanianie tłuszczu.

Obecny w malinach flawonoid o nazwie tiliroside może również pomóc w utrzymaniu właściwego  poziomu  cukru we krwi,co jest ważne dla osób cierpiących na cukrzycę typu II. Maliny mają bardzo dużo błonnika, dzięki czemu czyszczą i regulują układ pokarmowy, zapobiegają rozwojowi raka jelita grubego, prostaty, trzustki. Zawierają również kwas foliowy,  istotny dla prawidłowego rozwoju płodu.

Maliny zawierają potas, magnez, wapń  wzmacniające serce, regulujące ciśnienie krwi. Zawierają też sporo miedzi i żelaza, są więc pomocne w niedokrwistości. Występuje w nich także zeaksantyna  i luteina, związki  poprawiające widzenie.  Maliny zawierają kwas salicylowy, (czyli taki związek jak w aspirynie), mają właściwości  napotne, rozgrzewające,  dlatego są od wieków  wykorzystywane do zwalczania przeziębień,  w stanach gorączkowych. Mają właściwości rozkurczającełagodzą  bóle menstruacyjne, zawarty w malinach potas poprawia jędrność skóry.

Najlepiej  jeść maliny świeże, ale są one bardzo nietrwałe, należy,  więc również korzystać z przetworów. Naturalny syrop malinowy ma  właściwości rozgrzewające  i napotne, pomagające przy przeziębieniach. Przetwory powinny zawierać  pestki, (czyli kompoty, konfitury), bo zawierają  wtedy  cenny błonnik i kwasy omega 3. Działanie przeciwutleniające malin pochodzi w 50% z  ellagitannin, które są dość odporne na działanie  podwyższonej temperatury, dzięki czemu zachowują swe właściwości w przetworach.

INFORMACJE PODSTAWOWE
Rodzinaróżowate
Nazwa systematycznaMalina (Rubus idaeus)
ORAC*5 065
Kaloryczność52 kcal/100g
*ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g
TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
Wartość odżywcza
Woda85,75 g
Wartość energetyczna52 kcal/220 kJ
Białko1,20 g
Tłuszcz0,65 g
Węglowodany11,94 g
Błonnik3,1 g
Cukier4,42 g
Minerały
Wapń25 mg
Żelazo0,69 mg
Magnez22 mg
Fosfor29 mg
Potas151 mg
Sód1 mg
Cynk0,42 mg
Miedź0,09 mg
Mangan0,67 mg
Selen0,2 mcg
Witamina C21,0 mg
Witamina B10,032 mg
Witamina B20,038 mg
Witamina B30,598 mg
Witamina B50,329 mg
Witamina B60,055 mg
Foliany21 mcg
Witamina A33 IU
Witamina E0,87 mg
Witamina K7,8 mcg
Karoten Beta12 mcg
Lutein + Zeaksantin136 mcg
Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database