Dbasz o linię? Jedz ogórki!

Krótka historia ogórków

Ogórki pochodzą z Azji, z Indii, uprawiane są od co najmniej 3000 lat. Jest to jedna z najpopularniejszych roślin, uprawiana na całym świecie. Do Europy zostały sprowadzone przez Greków lub Rzymian. W Polsce pierwsze wzmianki o ogórku pochodzą z XVI w. Mikołaj Rej w ”Żywocie człowieka poczciwego„ zachęca do uprawy ogórków i podaje krótki przepis na ich solenie, (czyli kiszenie):

„azaż źle ogóreczków nasolić, także też koprzykiem a wiśniowymi albo dębowymi listki przekładać, aby były mocniejsze”.

U Jędrzeja Kitowicza piszącego o obyczajach panujących w czasach saskich można znaleźć wzmiankę o dodawaniu do przetworów z ogórków monet miedzianych, aby uzyskać mocny zielony kolor wyrobu. Takie ogórki były oczywiście niezdrowe i zaniechano tego procederu.

Wartości odżywcze ogórków

Ogórki należą do grupy czterech najczęściej uprawianych warzyw na świecie.

Ogórki mają bardzo mało kalorii, tylko 14 kcal na 100g, nie są zbyt bogate w składniki odżywcze, zawierają bardzo dużo wody, ale ostatnio prowadzone badania wskazują, że zawarte w nich związki takie jak lignany, flawonoidy i triterpeny mają działanie przeciwzapalneprzeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Mogą łagodzić stany zapalne stawów, obniżać poziom cholesterolu. Zawierają dużo witaminy K , która zwiększa krzepliwość krwi, sprzyja mineralizacji tkanek, zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi, jelit.

Występujący w ogórkach krzem jest ważny dla zdrowia włosów i paznokci. Ogórki mają duże zastosowanie w kosmetyce. Ich właściwości przeciwzapalne, wybielające, nawilżające są znane od wieków.

Ogórki są dobrym elementem diety osób odchudzających się, bo mają mało kalorii i są ciężkostrawne, więc na dłużej dają uczucie sytości.  Po ukiszeniu są lżej strawne i dodatkowo wzbogacone o składniki pochodzące z przypraw (czosnek , koper, chrzan) i bakterie kwasu mlekowego cenne dla organizmu.  Ogórki kiszone mogą jeść osoby z kłopotami trawiennymi, dzieci i osoby starsze.

Ogórki mają niewiele witamin, ale są dobrym źródłem soli mineralnych, jedzone ze skórką dodatkowo wzbogacają dietę o błonnik.

INFORMACJE PODSTAWOWE
Rodzinadyniowate
Nazwa systematycznaOgórek siewny (Cucumis sativus L.)
ORAC*240
Kaloryczność15 kcal/100g
*ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g
TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
Wartość odżywcza
Woda95,23 g
Wartość energetyczna15 kcal/65 kJ
Białko0,65 g
Tłuszcz0,11 g
Węglowodany3,63 g
Błonnik0,5 g
Cukier1,67 g
Minerały
Wapń16 mg
Żelazo0,28 mg
Magnez13 mg
Fosfor24 mg
Potas147 mg
Sód2 mg
Cynk0,20 mg
Miedź0,041 mg
Mangan0,079 mg
Selen0,30 mcg
Witamina C2,8 mg
Witamina B10,027 mg
Witamina B20,033 mg
Witamina B30,098 mg
Witamina B50,259 mg
Witamina B60,040 mg
Foliany7 mcg
Witamina A105 IU
Witamina E0,03 mg
Witamina K16,4 mcg
Karoten Beta45 mcg
Lutein + Zeaksantin23 mcg
Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database