fbpx
Przejdź do treści

Dbasz o linię? Jedz ogórki!

  Krótka historia ogórków

  Ogórki pochodzą z Azji, z Indii, uprawiane są od co najmniej 3000 lat. Jest to jedna z najpopularniejszych roślin, uprawiana na całym świecie. Do Europy zostały sprowadzone przez Greków lub Rzymian. W Polsce pierwsze wzmianki o ogórku pochodzą z XVI w. Mikołaj Rej w ”Żywocie człowieka poczciwego„ zachęca do uprawy ogórków i podaje krótki przepis na ich solenie, (czyli kiszenie):

  „azaż źle ogóreczków nasolić, także też koprzykiem a wiśniowymi albo dębowymi listki przekładać, aby były mocniejsze”.

  U Jędrzeja Kitowicza piszącego o obyczajach panujących w czasach saskich można znaleźć wzmiankę o dodawaniu do przetworów z ogórków monet miedzianych, aby uzyskać mocny zielony kolor wyrobu. Takie ogórki były oczywiście niezdrowe i zaniechano tego procederu.

  Wartości odżywcze ogórków

  Ogórki należą do grupy czterech najczęściej uprawianych warzyw na świecie.

  Ogórki mają bardzo mało kalorii, tylko 14 kcal na 100g, nie są zbyt bogate w składniki odżywcze, zawierają bardzo dużo wody, ale ostatnio prowadzone badania wskazują, że zawarte w nich związki takie jak lignany, flawonoidy i triterpeny mają działanie przeciwzapalneprzeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Mogą łagodzić stany zapalne stawów, obniżać poziom cholesterolu. Zawierają dużo witaminy K , która zwiększa krzepliwość krwi, sprzyja mineralizacji tkanek, zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi, jelit.

  Występujący w ogórkach krzem jest ważny dla zdrowia włosów i paznokci. Ogórki mają duże zastosowanie w kosmetyce. Ich właściwości przeciwzapalne, wybielające, nawilżające są znane od wieków.

  Ogórki są dobrym elementem diety osób odchudzających się, bo mają mało kalorii i są ciężkostrawne, więc na dłużej dają uczucie sytości.  Po ukiszeniu są lżej strawne i dodatkowo wzbogacone o składniki pochodzące z przypraw (czosnek , koper, chrzan) i bakterie kwasu mlekowego cenne dla organizmu.  Ogórki kiszone mogą jeść osoby z kłopotami trawiennymi, dzieci i osoby starsze.

  Ogórki mają niewiele witamin, ale są dobrym źródłem soli mineralnych, jedzone ze skórką dodatkowo wzbogacają dietę o błonnik.

  INFORMACJE PODSTAWOWE
  Rodzinadyniowate
  Nazwa systematycznaOgórek siewny (Cucumis sativus L.)
  ORAC*240
  Kaloryczność15 kcal/100g
  *ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g
  TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
  Wartość odżywcza
  Woda95,23 g
  Wartość energetyczna15 kcal/65 kJ
  Białko0,65 g
  Tłuszcz0,11 g
  Węglowodany3,63 g
  Błonnik0,5 g
  Cukier1,67 g
  Minerały
  Wapń16 mg
  Żelazo0,28 mg
  Magnez13 mg
  Fosfor24 mg
  Potas147 mg
  Sód2 mg
  Cynk0,20 mg
  Miedź0,041 mg
  Mangan0,079 mg
  Selen0,30 mcg
  Witamina C2,8 mg
  Witamina B10,027 mg
  Witamina B20,033 mg
  Witamina B30,098 mg
  Witamina B50,259 mg
  Witamina B60,040 mg
  Foliany7 mcg
  Witamina A105 IU
  Witamina E0,03 mg
  Witamina K16,4 mcg
  Karoten Beta45 mcg
  Lutein + Zeaksantin23 mcg
  Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database