fbpx
Przejdź do treści

Dlaczego bierzemy udział w „Często Dobre Dłużej”?

  Z wielką przyjemnością i dumą przekazujemy Wam informację o tym, że dołączyliśmy do akcji “CZĘSTO DOBRE DŁUŻEJ!” organizowanej przez “Too Good To Go Poland”. 

  O co tutaj chodzi: 

  – 10% żywności marnuje się na skutek niezrozumienia etykiet z datami ważności, co prowadzi do jej niepotrzebnego wyrzucania, 

  – zmarnowane jedzenie z kolei odpowiada za 10% emisji gazów cieplarniany, 

  • Zbyt wielu z nas nie zwraca uwagi na to czy dany produkt nie nadaje się do spożycia, przez co ogromne ilości jedzenia trafiają do śmieci. 

  W jaki sposób się przyłączamy? 

  Na każdym z naszych przetworów znajdziesz określenie “Najlepiej spożyć przed”. Co to oznacza? To znaczy, że zanim wyrzucisz Twoim zdaniem przeterminowany słoik warto abyś użył zmysłu węchu, smaku i wzroku aby sprawdzić czy na pewno nie nadaje się do spożycia. 

  Będziemy również regularnie przypominać Wam o tym, do czego prowadzi marnowanie żywności. Jest to dla nas bardzo ważne. 

  Na półkach sklepowych pojawiają się już nasze słoiki ze specjalnym oznaczeniem akcji na kapturku. Koniecznie zwróćcie na to uwagę 😊 

  Dlaczego jest to dla naszej firmy takie ważne?

  “Pamiętam spiżarkę mojej babci, gdzie czekały w równym rządku konfitury i dżemy agrestowe, powidła śliwkowe, ogórki kiszone. W latach kiedy pogoda była dobra i krzaki na działce rodziły dużo owoców, przetworów było więcej – na lata „chude”. Pamiętam radość z odnalezienia ostatniej konfitury truskawkowej, która ukryła się gdzieś między słojami, a miała już kilka lat… Domowe przetwory nie lądowały w koszu, bo minął już rok. Były cały czas dobre, ponieważ pasteryzacja zabezpieczała je przed psuciem. Jeśli pleśń nie pokrywała powierzchni słoiczek trafiał na stół i mogliśmy cieszyć się jego zawartością.  

  Z naszymi przetworami jest dokładnie tak samo. Mają one nadrukowaną na etykiecie datę, do której byłoby najlepiej je spożyć, jednak jeśli są cały czas szczelnie zamknięte, po tym czasie również zachowują swoje właściwości i cieszą smakiem.  Sama z dziećmi  wyjadam konfitury i buraki KROKUS, które zawieruszyły się gdzieś w domu, a są już po dacie przydatności do spożycia. Wiem ile pracy włożyliśmy wszyscy w przygotowanie tych słoiczków – rolnicy, który uprawiali dla nas surowce, panie i panowie na produkcji, którzy je przetwarzali. Czytam ile ton żywności marnujemy co roku. 

  Chciałabym, aby moje dzieci żyły w świecie, gdzie szanujemy pracę ludzkich rąk i rozważnie korzystamy z zasobów ziemi, dlatego dołączamy do akcji, której celem jest przypomnieć nam to, o czym czasami zapominamy lub po prostu nie wiemy: zanim wyrzucisz słoik z przetworami sprawdź, czy aby nie jest on dobry.”

  Maria Wójcik, Wspólnik

  Razem przeciwdziałajmy marnowaniu się żywności!