fbpx
Przejdź do treści

Czarne porzeczki – niegdysiejszy eliksir młodości

  Krótka historia czarnych porzeczek

  Czarna porzeczka to roślina występująca w stanie dzikim w Europie i Azji w strefie klimatu umiarkowanego.

  Pierwsze informacje o właściwościach leczniczych porzeczek pojawiły się w zielnikach z przełomu XV/XVI w. W Polsce znane od dawna. Sok z porzeczek służył, jako lek na żołądek, gorączkę.

  Sok porzeczkowy występuje w przepisach z około 1685 r (Moda bardzo dobra smażenia różnych konfektów….). W „Kucharzu doskonałym„ Wojciecha Wielądka z roku 1786 mamy parę przepisów z użyciem porzeczek. Pierwsze wzmianki o uprawach pojawiły się we Francji w XVIII w. Nazywano je wtedy eliksirem młodości. Podczas II wojny światowej uprawa porzeczek, jako owoców bogatych w witaminę C bardzo się upowszechniła, zastępowały niedostępne w Europie cytrusy. W Anglii podawano dzieciom za darmo sok z czarnych porzeczek na wzmocnienie.

  Wartości odżywcze czarnych porzeczek

  Czarna porzeczka zawiera od 10-17 % cukrów, kwasy organiczne (4%), pektyny (3%), bardzo dużo witaminy C, wit.P, związki garbnikowe, olejek eteryczny oraz cenny kwas gamma-linolenowy.

  Antocyjany, cenne barwniki występujące w porzeczkach mają wiele właściwości prozdrowotnych. Hamują prozapalny enzym cyklooksygenazę 1 i 2 i przez to zapobiegają występowanie w organizmie niepożądanych stanów zapalnych, obrzęków. Dzięki temu porzeczki mogą być pomocne w zwalczaniu artretyzmu, reumatyzmu.

  Związki zawarte w porzeczkach działają podobnie do aspiryny czy ibuprofenu, ale nie mają takich skutków ubocznych.

  Sok z porzeczek może zapobiegać bólom i skurczom w trakcie aktywności fizycznej, zapobiega uszkodzeniom mięśni i stawów.

  Antocyjany zapobiegają też powstawaniu rakotwórczych nitrozoamin powstających po spożyciu żywności konserwowanej azotanami np. wędlin. Antocyjany i polisacharydy występujące w porzeczkach mają działanie stymulujące system odpornościowy organizmu, mogą być też toksyczne dla komórek raka.

  W nasionach porzeczek występują cenne kwasy tłuszczowe (47% kwas linolowy, 14% alfa –linolenowy i 12% gamma linolenowy). Kwasy tłuszczowe organizm wykorzystuje do wytwarzania substancji pomocnych w zwalczaniu chorób związanych ze stanami zapalnymi jak reumatyzm, artretyzm, dna.

  Kwas gamma linolenowy (GLA), dość rzadko występujący niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy uważany jest za silny czynnik przeciwmiażdżycowy.

  Porzeczka ma jeden z wyższych indeksów ORAC wśród owoców – wynosi on 7957 jedn. Dzięki zawartości antocyjanów i witaminy C, bardzo silnych antyoksydantów usuwających wolne rodniki.

  Owoce porzeczki dzięki dużej zawartości pektyn działają oczyszczająco na przewód pokarmowy, oczyszczają organizm z toksyn.

  Kwasy owocowe wpływają korzystnie na procesy gnilne, tanina działa przeciwzapalnie. Mają właściwości bakterio- i wirusobójcze, pomagają w walce z przeziębieniem. Owoce wspomagają leczenie wątroby i nerek są moczopędne, mogą zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych.

  Zawartość witaminy C i rutyny wzmacnia naczynia krwionośne.

  Olejki eteryczne zawarte w porzeczkach pobudzają apetyt, wspomagają wydzielanie soków trawiennych.

  Porzeczki pobudzają funkcjonowanie wątroby, nerek, trzustki. Sok porzeczkowy, dzięki właściwościom bakteriobójczym jest dobrym środki przeciwpróchniczym. Koncentrat z czarnej porzeczki jest stosowany, jako środek antydepresyjny.

  INFORMACJE PODSTAWOWE
  Rodzinaagrestowate
  Nazwa systematyczna Czarna porzeczka (Ribes nigrum)
  ORAC*7 957
  Kaloryczność63 kcal/100g
  *ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu. Jednostką ORAC jest mikromol TE /100g
  TABELA WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
  Wartość odżywcza
  Woda81,96 g
  Wartość energetyczna63 kcal/264 kJ
  Białko1,4 g
  Tłuszcz0,41 g
  Węglowodany15,38 g
  Błonnik g
  Cukier g
  Minerały
  Wapń55 mg
  Żelazo1,54 mg
  Magnez24 mg
  Fosfor59 mg
  Potas322 mg
  Sód2 mg
  Cynk0,27 mg
  Miedź0,086 mg
  Mangan0,25 mg
  Selen mcg
  Witamina C181 mg
  Witamina B10,05 mg
  Witamina B20,05 mg
  Witamina B30,3 mg
  Witamina B50,398 mg
  Witamina B60,066 mg
  Foliany mcg
  Witamina A230 IU
  Witamina E1,0 mg
  Witamina K mcg
  Karoten Beta mcg
  Lutein + Zeaksantin mcg
  Oprac. na podst. USDA National Nutrient Database