Co zrobić z nadwyżką jedzenia, która nam została po świętach?

Święta to okres, w którym przyrządzamy i spożywamy większe niż zwykle ilości potraw.

Często jednak przeceniamy swoje możliwości a potem zachodzimy w głowę, co zrobić z nadwyżką jedzenia, która nam zostało po świętach.

 

Najprostszym sposobem na uniknięcie problemu z nadmiarem jedzenia jest rozsądne zaplanowanie zakupów przed świętami. Jeśli weźmiemy pod uwagę ilość gości i możliwości ich żołądków, to powinniśmy uniknąć nadwyżek jedzenia.

Jeśli natomiast nie udało nam się racjonalnie zaplanować zakupów i przygotowaliśmy więcej potraw, niż byliśmy w stanie zjeść przez święta, musimy zaplanować, co zrobić z jedzeniem, które zostało nam po świętach.
Najlepszą metodą na przechowanie nadwyżki jedzenia jest mrożenie. Większość świątecznych potraw nadaje się do zamrożenia i mogą one być przechowywane w zamrażalniku nawet przez kilka miesięcy. Jeśli we właściwy sposób zamrozimy produkty, wówczas ich wartości odżywcze zostaną zachowane.

 

Zasady mrożenia

–> Mrozić należy produkty już uprzednio ostudzone.

–> Produkty muszą być odpowiednio zapakowane. Im mniej powietrza w opakowaniu, tym lepiej.

–> Odatować zamrażaną potrawę

 

Jak długo przechowywać zamrożoną żywność?

Ugotowana żywność może być krócej przechowywana w zamrażarce w porównaniu do żywności surowej. I tak:

–>gotowe potrawy mięsne – należy przechowywać w zamrażarce maksymalnie 4-6 miesięcy. Im tłustsza potrawa, tym szybciej musi być zjedzona, ze względu na utlenianie się (czyli jełczenie) tłuszcz

–> potrawy rybne – powinny być mrożone max. 4 miesiące

–> potrawy warzywne oraz grzyby – do 8 miesięcy

–> owoce – do 6 miesięcy

–> ciasta i pieczywo – do 3-4 miesięcy

 

Jak rozmrażać gotowe dania?

Część potraw można bezpośrednio z zamrażarki przełożyć do garnka i od razu podgrzewać. Tak możemy zrobić z zupami, pierogami czy kluskami. Warzywa najlepiej podgrzewać na parze.

Mięso i ryby najlepiej na noc przełożyć do lodówki. Dzięki temu podczas podgrzewania zachowają właściwą strukturę, nie będą się kruszyć.

Potrawy warto mrozić w porcjach “na jeden raz”, dlatego że raz rozmrożone danie nie może zostać ponownie zamrożone. Byłoby to niebezpieczne mikrobiologicznie (zatrucia pokarmowe). To co więc rozmrozimy, musimy zjeść w całości.

 

 

Komentuj