Podziel się

Przepis na buraczki tarte

Sposób przetworzenia nie bez znaczenia!

Warzywa, w tym buraczki tarte, ze względu na bogactwo występujących w nich cennych substancji odżywczych są niezastąpionym składnikiem naszej diety. Co ciekawe obróbka termiczna sprawia, że z przetworzonego surowca wydobyć można więcej właściwości odżywczych niż z jego wersji surowej. Istotny jest przepis na buraczki tarte. Dobrze przygotowane buraczki to cenne źródło m.in. kwasu foliowego – niezbędnego dla kobiet w ciąży, czy betacjaniny – silnego antyutleniacza o właściwościach antynowotworowych i osłaniających wątrobę. Dlatego dietetycy zalecają jedzenie buraczków raz w tygodniu. Dobrze przygotowane buraczki nie tracą właściwości zdrowotnych, są jędrne i buraczkowoczerwone.

Retro przepisy na buraczki tarte

Jeden z najprostszych przepisów na buraki tarte zamieściła Maria Marciszewska w „Kucharce Szlacheckiej”. Proporcji nie ma-każda gospodyni wie, ile czego potrzeba.
Buraczki postne
Ugotować lub upiec buraki ćwikłowe, obrać, drobno posiekać. Na oleju podsmażyć posiekaną cebulę, wymieszać z burakami, dodać cukier, sól, opcjonalnie rodzynki, dusić mieszając.
„Ugotowane lub upieczone buraczki ćwikłowe obrać i drobno usiekać, podsmażyć w oleju trochę cebulki usiekanej i wyciśniętej, zamieszać z buraczkami, dodać trochę cukru, kto chce, garść drobnych rodzynek, soli do smaku i tuszyć mieszając aby nie przypadły do rondla;”
A ponieważ przepis jest na buraczki postne i propozycja podania jest postna:
„na wydaniu obłożyć rybą smażoną na oliwie lub grzybami ugotowanemi, opsypanemi mąką i podsmażonemi w oliwie.”
Bardziej popularne są jednak przepisy na buraczki tarte na zasmażce. W „Znakomitej kuchni krakowskiej” Maria Gruszecka proponuje:
Umyte buraki zalać zimną, miękką wodą, ugotować, obrać. Tak przygotowane warzywa zetrzeć na tarce lub posiekać. Na dużej patelni przygotować zasmażkę z łyżki masła i mąki, dodać posiekaną cebulę, dodać buraczki. Całość posolić, dodać octu, cukru, parę łyżek kwaśnej śmietany. Dusić pod przykryciem pół godziny.
„Opłukane buraczki nalać miękką wodą i wstawić na ogień. Gdy już są miękkie, wyjąć obrać z łupy i utrzeć na tarle lub cienko poszatkować. Zrobić zasmażkę z łyżki masła i mąki, dodać trochę cebuli, włożyć buraki, posolić dodać octu do smaku, trochę cukru, a w końcu parę łyżek kwaśnej śmietany; przykryte niech się duszą z pół godziny.”

Można masło zastąpić „szmalcem” lub słoniną. (M. Marciszewska „Doskonała Kuchnia”). Autorka proponuje słoninę bez skwarek lub smalec zasmażyć z mąką, rozprowadzić bulionem, dodać soli. Całość wymieszać z wcześniej przygotowanymi buraczkami, dodać pół filiżanki octu i kilka łyżek śmietany.
„[…] słoniny bez skwarek lub szmalcu zasmażyć z mąką, rozprowadzić bardzo mało bulionem, sypać soli, włożyć buraki, wlać pół filiżanki octu lub kilka łyżek śmietany,”
Najłatwiejszy byłby dla nas do powtórzenia przepis na buraczki tarte zamieszczony w książce Zofii Czerny „Przyrządzenie potraw”. Być może, dlatego że wydana już po II wojnie światowej przepis zawiera dokładną listę składników i przystępnie opisane kolejne kroki:
„Młode buraki ze śmietaną
1 kg buraków młodych
trochę wody
¼ l śmietany
3 dkg mąki
sól
sok z cytryny
½ łyżeczki kopru zielonego

młode buraki oczyścić szczoteczką pod bieżącą wodą, opłukać;
obrać ze skórki, zetrzeć na tarce do jarzyn;
utarte buraki ugotować w niewielkiej ilości wody na szybkim ogniu pod przykryciem;
mąkę rozmieszać w śmietanie
wlać do jarzyny, mieszając zagotować, dodać soli, kwasu burakowego lub cytrynowego, koperku siekanego
wyłożyć na salaterkę.”

Dla tych, którym przygotowanie buraków w domu wydaje się pracochłonne i czasochłonne i nie zawsze mogą sobie na nie pozwolić a chcieliby włączyć to cenne warzywo do swoje diety polecamy nasze buraczki tarte – odpowiednio przygotowane i gotowe do jedzenia po otwarciu słoika.