KROKUS
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
SKLEP

❤️Jakość z tradycji, smaki z natury ❤️

Bez konserwantów, bez zagęstników, bez barwników, bez glutenu

Spróbuj naszych domowych przetworów ❤️

❤️Mamy najlepsze przetwory❤️

Borówka czy żurawina?

Artykuły i przepisy
Cotygodniowa dawka eksperckiej wiedzy. Sprawdź czym dziś Cię zaskoczymy!

Owoce

Oba owoce są bardzo podobne – są to małe, czerwone kuleczki. Zarówno żurawina, jak i borówka brusznica wyróżniają się mocno kwaśnym smakiem. Jednak owoce żurawiny są znacznie większe od borówki brusznicy i nierównomiernie pokryte kolorem. Ich średnica – w wersji wielkoowocowej – to ok. 1 cm. Borówka brusznica ma zaś małe, drobniutkie owoce jednolicie czerwone.

Występowanie

Żurawina w naturalnym środowisku najczęściej rośnie na bagnach torfowych. Poza tym żurawina leży poziomo przy ziemi i nie ma pędów pionowych. Żurawina jest także uprawiana, zwłaszcza jej okazała odmiana, czyli żurawina wielkoowocowa. Mniejsze owoce ma żurawina błotna.

Borówka brusznica rośnie powszechnie w naszych lasach sosnowych i mieszanych, umiarkowanie suchych – dlatego można często znaleźć borówki podczas spacerów po lesie. Krzewiny są niewysokie – ok. 20-30 cm.

Zastosowanie w kuchni

To popularne składniki przetworów, dżemów czy nalewek.

W Polsce z borówki brusznicy, zwanej też borówką czerwoną i z żurawiny robi się galaretki i konfitury serwowane zwykle z dziczyzną czy czerwonym mięsem. Z kolei z pędów i listków borówek wykonuje się dekoracje wielkanocne.

Żurawina wykorzystywana w gastronomii to ta pochodząca z Ameryki, czyli żurawina wielkoowocowa, która powoli wypiera naszą rodzimą borówkę leśną. Najczęściej żurawina w postaci suszonej wykorzystywana jest jako słodka przekąska. Z powodzeniem można jej użyć do deserów, wzbogacić poranną porcję musli lub wykorzystać jako składnik sosów, dodatek do mięs. Dobrze smakują również ciasta z żurawiną.

Właściwości

Żurawina zawiera bardzo dużo witaminy C. Najważniejszym jej składnikiem są poliantocyjanidy, które są jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Zwalcza zapalenie pęcherza. Zawarte w niej substancje wyściełają ściany dróg moczowych, nie pozwalając bakteriom na ich zasiedlenie. Dzięki temu bakterie są szybko usuwane z organizmu. mniejsza ryzyko zawału. Picie jednej szklanki soku żurawinowego dziennie podnosi poziom dobrego cholesterolu. Zapobiega próchnicy. Działa tu ten sam mechanizm co w przypadku infekcji pęcherza. Chroni przed wrzodami żołądka. Zwalcza bakterie Helicobajucter pylori odpowiedzialne za większość przypadków tej choroby. Pokonuje wolne rodniki. Dzięki temu zmniejsza ryzyko wielu chorób, m.in. Alzheimera i Parkinsona, nowotworów, zaćmy, reumatyzmu.

Borówka brusznica (czerwona) to roślina, która ma liczne właściwości i lecznicze działanie. Do celów leczniczych stosuje się zarówno owoce borówki leśnej jak i liście. Owoce znajdują zastosowanie w regulowaniu pracy układu pokarmowego i wspomaganiu procesów trawiennych, natomiast liście leczą schorzenia układu moczowego. Liście borówki brusznicy zawierają kwas chinowy, w owocach znajdują się za to kwas jabłkowy i benzoesowy. Liście brusznicy są bogate we flawonoidy, glikozydy, antocyjaniny i sole mineralne. Owoce posiadają szczególnie dużo witaminy C,  a także witaminy A i P. Borówka wykazuje lecznicze działanie ściągające i antyseptyczne. Liście borówki zrywa się jesienią lub wczesną wiosną i suszy. Owoce można przetwarzać oraz spożywać na surowo.

 

Różnice między borówką, a żurawiną są niewielkie. Co najważniejsze oba owoce zawierają wiele cennych składników odżywczych i mają korzystny wpływ na organizm. Warto sięgać jak najczęściej po jedne i drugie.

Najlepsze tradycyjne przetwory KROKUS
Przecier pomidorowy
Przecier pomidorowy

9,19 zł

szt.
Buraczki tarte
Buraczki tarte

11,59 zł

szt.
Syrop malinowy
Syrop malinowy

15,79 zł

szt.
Syrop cytrynowy
Syrop cytrynowy

11,59 zł

szt.
Powidła śliwkowe bez dodatku cukru
Powidła śliwkowe bez dodatku cukru

14,19 zł

szt.
Surówka obiadowa z kapusty kiszonej
Surówka obiadowa z kapusty kiszonej

10,79 zł

szt.
Ketchup
Ketchup

8,79 zł

szt.
Ogórki kiszone
Ogórki kiszone

15,59 zł

szt.
Ogórki konserwowe
Ogórki konserwowe

11,59 zł

szt.
Ćwikła z chrzanem
Ćwikła z chrzanem

8,39 zł

szt.
Sos pomidorowy z warzywami
Sos pomidorowy z warzywami

11,39 zł

szt.
Syrop śliwkowy korzenny
Syrop śliwkowy korzenny

13,39 zł

szt.
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl